Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Inauguracja roku w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży

17 października 2022

Tradycyjna pieśń „Gaudeamus igitur” w sobotę 15 października po raz 27. obwieściła inaugurację roku akademickiego w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych (MANS). Uczelnia funkcjonowała od 1996 roku jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu i od tego momentu nadal się rozwija tworząc m.in. nowe kierunki studiów, dzięki czemu w czerwcu 2022 roku Minister Edukacji i Nauki nadał uczelni rangę akademii. W uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

-  Mam nadzieję, że pod nową nazwą będzie to nadal uczelnia, która stara się kształcić młodych profesjonalistów tak bardzo potrzebnych w naszym regionie w rolnictwie, biznesie, administracji czy edukacji i dobrze się sprawdzających. To wielki walor MANS, że daje wiedzę, ale też praktycznie przygotowuje do życia zawodowego. Dziękuję też, że doskonale wpisuje się w tradycje edukacyjne, z których od wieków słynęła Łomża - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Nowy rok otworzył rektor MANS prof. Roman Engler, który kieruje uczelnią od początku jej działalności. 

- W czerwcu minister edukacji zdecydował, że zasługujemy na nazwę Akademii. Zapracowaliśmy na to ciężko, a decyzję poprzedziły szczegółowe analizy naszego dorobku naukowego, współpracy międzynarodowej, efektów kształcenia studentów. Wśród uczelni niepublicznych w Polsce tylko około 20 spełniło warunki, żeby zostać Akademią - prof. Roman Engler.

W swoim wystąpieniu zawarł specjalne słowa podziękowania za współpracę pod adresem wicemarszałka Marka Olbrysia.

Studia w roku akademickim 2022/2023 rozpoczyna w MANS 1390 studentów I i II stopnia oraz podyplomowych, w tym 415 na pierwszym roku. Są wśród nich żacy z Ukrainy, Litwy, Białorusi i po raz w pierwszy z Kazachstanu. Akademicką społeczność uzupełniają uczniowie mundurowego liceum i technikum oraz słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku. Powstał także nowy kierunek studiów - logistyka.    

- Dajecie świadectwo, że należycie do grona odważnych zdobywców. W naszej uczelni zdobędziecie wiedzę, kwalifikacje i kompetencje. Warto tu przyjść. Ja nie żałuję wyboru - przekazała słowa zachęty koleżankom i kolegom Katarzyna Polit, z trzeciego roku bezpieczeństwa wewnętrznego, przewodnicząca samorządu studentów i zdobywczyni nagrody rektora za wyniki edukacji.

Elementami uroczystości były także ślubowanie oraz dokonana rektorskim berłem immatrykulacja nowych studentów oraz wręczenie nagród (5 - 10 tysięcy złotych) i stypendiów.

Gratulacje i życzenia przekazali społeczności MANS m. in. starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Z kolei przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni z Polski oraz m. in. z Ukrainy, Słowacji, USA, Bułgarii, Serbii, Niemiec czy Włoch oraz wielu instytucji i organizacji wystosowali listy.        

Wykład inauguracyjny „Znaczenie współpracy międzynarodowej w zakresie kształcenia zawodowego i akademickiego dla przyszłej dostępności wykwalifikowanych pracowników i sukcesu ekonomicznego firm” wygłosił Heiko Schüler z Niemiec, profesor honorowy MANS.

Prof. Roman Engler, rektor łomżyńskiej uczelni obszernie mówił w swoim wystąpieniu także o rozlicznych międzynarodowych inicjatywach realizowanych przez MANS oraz pomocy dla uchodźców z Ukrainy (ponad 20 osób nadal mieszka w domu akademickim). Przypomniał także o tradycji jaka obowiązuje na uczelni: parom, które poznały się w trakcie studiów, funduje ślubne obrączki.

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
oprac.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Aneta Kursa

17 października 2022

Powrót na początek strony