Inauguracja Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora
– Cieszę się, że ta inicjatywa się zmaterializowała i wchodzimy w rok akademicki. Mam nadzieję, że będzie się wam dobrze studiowało, a jesteście wymagającymi studentami ze względu na waszą wiedzę i doświadczenie życiowe – mówił do zgromadzonych w Książnicy seniorów marszałek Kosicki dziękując partnerom projektu i wszystkim, którzy się w tę inicjatywę zaangażowali. – Mam nadzieję, że program akcji będzie państwu odpowiadał.
Artur Kosicki podkreślił też, że uniwersytet to inicjatywa Rady Seniorów działającej przy Marszałku Województwa Podlaskiego, a pierwsza jego edycja ma charakter pilotażowy, będzie więc służyć opracowaniu optymalnej formuły i poruszanych zagadnień.
– Dziękuję, że chcecie uczestniczyć w tym projekcie. Mam nadzieje się, że dzięki tym spotkaniom zyskacie oprócz wiedzy także nowe znajomości – mówił z kolei podinsp. Tomasz Waszczuk.
W sumie w ramach projektu przygotowano 7 „przedmiotów”. Będą poruszane zagadnienia związane m.in. z oszustwami i kradzieżami na szkodę osób starszych, profilaktyką i zdrowym stylem życia, zasadami udzielania pierwszej pomocy, świadomym podpisywaniem umów cywilnych i finansowych, czytelnictwa, filatelistyki i dyskryminacji osób starszych. Udział w każdym z nich zakończy uzyskanie pieczątki w indeksie.
– Jestem zwolenniczką uczenia się przez całe życie. Nigdy nie jest za mało wiedzy. Trzeba znaleźć takie ścieżki, z których możemy jak najwięcej wynieść i wykorzystać do tego, żeby żyć aktywnie, mądrze i bezpiecznie – zaznaczyła Grażyna Czajkowska, jedna ze słuchaczek uniwersytetu, członkini Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego.
Pierwsze zajęcia odbędą się 12 kwietnia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W kolejnych tygodniach seniorzy odwiedzą różne instytucje. Wśród nich gospodarza wtorkowego spotkania – Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, gdzie porozmawiają o czytelnictwie.
– Życzę, aby ten czas był czasem owocnym, a jesień życia była czasem samorealizacji, samospełnienia, ale przede wszystkim szerokiego rozumianego bezpieczeństwa – mówiła Katarzyna Siemieniuk, wicedyrektor instytucji.
Cykl, 19 czerwca, zakończy spotkanie w Muzeum w Tykocinie. Podczas inauguracyjnego spotkania marszałek Artur Kosicki zadeklarował kolejne edycje tego przedsięwzięcia.
Partnerami projektu są m.in.: Muzeum Podlaskie, Książnica Podlaska, Urząd Komunikacji Elektronicznej (delegatura w Białymstoku), Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ, Oddział Okręgowy NBP w Białymstoku, Grupa Ratownicza Nadzieja w Białymstoku, Poczta Polska i firma AC.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski