Już jutro rozpoczyna się East Design Days 2022
Już jutro kolejne święto desingu w stolicy Podlaskiego. Tegoroczne wydarzenie będzie miało format zorientowany na tematykę „Architektury nowych czasów”.
Organizatorzy, zapraszając do dyskusji wybitnych polskich wybitnych projektantów chcą tu, na Podlasiu, współtworzyć opinie i trendy, kreować trendy i zjawiska, które będą miały ogólnopolskie i europejskie znaczenie.
- W tym roku w czasie East Design Days zastanowimy się, czy sztuczna inteligencja może nam pomóc w przygotowaniu koncepcji architektonicznych? Czy sztuczna wyobraźnia jest w stanie tworzyć i czy wspomaga nas w tworzeniu, czy też narzuca ograniczenia? – przybliża program dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. - Będziemy mogli porozmawiać z wybitnymi polskimi architektami: arch. Przemo Łukasikem (Medusa Group), arch. Martą Sękulską-Wrońską i arch. Michałem Czerwińskim (WXCA, twórcy obsypanego międzynarodowymi nagrodami pawilonu polskiego w Dubaju na Expo 2020). Pochylimy się nad problemem polskich i spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy musimy tolerować „betonozę”, brak pomysłu na rozwój? Czy nasze miasta da się uratować? Dlaczego władze myślą o swoich kadencjach, a nie o wartościach dla pokoleń? A dla branżowców wskażemy, jak promować markę pracowni architektonicznej i jak lepiej zorganizować swoją pracę?
W czasie dwudniowego wydarzenia będzie miała miejsca premiera muralu, który zostanie zaprezentowany na Wydziale Architektury oraz będzie można obejrzeć wyjątkowe „Rytmy przyszłości” - performance muzyczno-wizualny.
- Pragniemy jednocześnie podkreślić, że tegoroczna formuła tego cyklicznego przedsięwzięcia jest jednocześnie ważnym elementem w przygotowaniach piątej edycji East Design Days, która jest planowana w maju przyszłego roku. Będzie to edycja o charakterze wyjątkowym, a z racji terminu realizacji skierowana będzie w swojej skali i wymiarze do mieszkańców województwa podlaskiego miasta i regionu oraz gości z kraju i zagranicy. W programie przyszłorocznego wydarzenia znajdą się eventy, wystawy i przedsięwzięcia skierowane do różnych grup adresatów. Już nad nimi pracujemy – deklaruje dr inż. arch. Adam Jakimowicz. – Ale zanim dojdzie do majowego spotkania z designem, spotkajmy się już teraz. Zapraszamy i czekamy na wszystkich chętnych, dla których ważna jest przyszłość – lepsza, ładniejsza, bardziej przewidywalna.
Do udziału w wydarzeniu zachęca również dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – 17-18 listopada zapraszam na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. To tutaj, kolejnej już jesieni, studenci, pracownicy i przyjaciele wydziału wraz ze znakomitymi partnerami, organizują święto designu. Święto, które łączy architektów, artystów, naukowców, przedsiębiorców, ale także hobbystów, pasjonatów, wszystkich, którzy są wrażliwi na piękno, formę i są zainteresowani nowymi trendami w designie.
Organizatorami East Design Days 2022 są:Politechnika Białostocka, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Resursa Podlaska, Elwira Horosz, Infinity Group, Fundacja Grupy Unibep Unitalent oraz Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku.
Szczegółowy program EDD 2022 na tej stronie oraz profilu facebookowym wydarzenia.
Ramowy program wydarzenia East Design Days 2022:
DZIEŃ I. 17 listopada
- Oficjalne otwarcie East Design Days 2022 – godz. 10.30 –10:50
- Otwarcie wystawy Architektura AI – godz. 11.00 –11.30
- Premiera muralu Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej – godz. 11.30 –12.00
- Spotkanie z dr. arch. Czesławem Bieleckim „Jak sprostać własnemu myśleniu o architekturze” – godz. 12.00 – 13.00
- Prezentacja Horyzontalnego Punktu Kontaktowego – prezentacja – godz. 13:15 – 13.45
- Sympozjum „Architektura Nowych Czasów” – godz. 14.00 – 17.30
- Instalacja muzyczno – przestrzenna: Rytmy Przestrzeni – godz. 19.00 – 21.00
Patronem Merytorycznym pierwszego dnia jest Fundacja KanVision.
DZIEŃ II. 18 listopada
- Konferencja „Projektowanie w trudnych czasach”. Wydarzenie współorganizowane z Podlaską Okręgową Izbą Architektów
→ sesja I. godz. 09:00 – 10:30 – „Projektowanie BIM, skanowanie laserowe i fotogrametria – podstawowe technologie nowoczesnego biura projektowego”
→ sesja II. godz. 11:00 – 12:30 – „Plany miejscowe a rozwój miast”
→ sesja III. godz. 13:00 – 14:30 – „Jak konkurować na rynku architektonicznym?”
źródło: Politechnika Białostocka
oprac., fot.: Paulina Dulewicz