Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

19 kwietnia 2024

Mają upowszechniać zasady udzielania pierwszej pomocy i motywować do zdobywania wiedzy na ten temat. Swoje umiejętności z tego zakresu w piątek, 19 kwietnia w etapie rejonowym ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży sprawdzili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Białegostoku i okolic. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu województwa, a zmagania uczniów obserwował członek zarządu województwa Marek Malinowski odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

– Bardzo się cieszę, że wzięliście udziału w tych zawodach. Ta wiedza i umiejętności są bardzo ważne i mogą przydać się w codziennym życiu. Niezwykle istotne jest, żebyście w chwili zagrożenia działali szybko, zdecydowanie i fachowo – mówił Marek Malinowski.

Młodzież rywalizowała w pięcioosobowych drużynach. Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku.

– Na zajęciach przygotowywaliśmy się do tych zawodów i pochłonęliśmy dużo wiedzy. Jesteśmy bardziej praktykami, ale wiedza taka w życiu przydaje się, jak jest wypadek, trzeba zawiadomić służby, czy pomóc poszkodowanym – mówił Jan Nadachewicz ze zwycięskiej drużyny.

Na potrzeby mistrzostw, których organizatorem jest Polski czerwony Krzyż (PCK) pozorowane były różne wypadki i zdarzenia losowe, przygotowywane przy użyciu rekwizytów oraz profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne). Oceniane były umiejętności indywidualne, praca w zespole, wiedza w zakresie udzielania pierwszej pomocy, edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Zmagania uczniów obserwował także Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego. 

Mistrzostwa przeprowadzane są w trzech etapach: rejonowym (Białystok), okręgowym (województwo podlaskie) i centralnym, w którym spotyka się 16 najlepszych drużyn z całego kraju.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ufundował puchary oraz nagrody zwycięskim drużynom etapu rejonowego i okręgowego oraz sędziom i statystom biorącym czynny udział w mistrzostwach. 

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Publikujący: Paulina Tołcz

19 kwietnia 2024

Powrót na początek strony