Noc Innowacji w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Noc innowacji już 20 października na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Noc Innowacji organizowana jest na Uniwersytecie w Białymstoku po raz pierwszy. Dzięki niej będzie można zobaczyć, jak wiedza przekłada się na praktykę, zajrzeć tam, gdzie na co dzień pracują naukowcy i wynalazcy.
Noc Innowacji w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego odbędzie się w piątek, 20 października, w godz. 16-21. Miłośników nauki w każdym wieku zapraszają Wydziały: Fizyki, Chemii, Biologii i Studiów Kulturowych oraz Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, a także Planetarium i Obserwatorium.
W ofercie mają ponad 20 różnych wydarzeń, większość z nich została połączona w bloki tematyczne.
Na Wydziale Fizyki odbędzie się np. spotkanie dotyczące fizycznych metod obrazowania aktywności mózgu oraz promieniowania X, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. codzienne zastosowania promieniowania X. Naukowcy udowodnią przydatność naukową, techniczną, a przede wszystkim medyczną „X-ów”. Ci, którzy wybiorą ten blok tematyczny, odwiedzą też Planetarium, w którym wyruszą w podróż po Układzie Słonecznym, a także obejrzą film „Halo Ziemia”.
Wydział Chemii zaprasza m.in. na spacer po laboratoriach, otwarcie wystawy "Laboratorium za szybką" (połączone z podpisaniem umowy o współpracy z konsorcjum naukowym) oraz spotkanie z naukowcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą naukową. Uczestnicy tych wydarzeń będą mogli wyruszyć także w kosmiczną podróż w Planetarium UwB.
Do wieży Planetarium i Obserwatorium (sala wykładowa, 3 piętro) zaprasza też Wydział Studiów Kulturowych na pokaz filmów w technologii Virtual Reality 360 stopni. Obejrzeć będzie można film „Szepty” oraz „Wirtualny dom kultury. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego z kościoła i kaplicy w Wesołej”.
W Noc Innowacji chętni odwiedzą również Obserwatorium Astronomiczne UwB. Podczas spotkania omówiona zostanie budowa lunet i teleskopów astronomicznych oraz sposobów i efektów ich wykorzystywania. Dodatkowo, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, będzie możliwość obserwacji Jowisza i Saturna.
Kto chce zobaczyć oryginalne dokumenty kartograficzne z ostatnich pięciuset lat i ich wersję cyfrową, wybrać się na interaktywny spacer albo posłuchać o osiągnięciach nauk ścisłych w badaniach historycznych, powinien skorzystać z zaproszenia Biblioteki Uniwersyteckiej.
Noc Innowacji to atrakcje także dla najmłodszych. W laboratoriach spotkają się z magicznym światem chemii, odwiedzą też akwaria na Wydziale Biologii oraz Planetarium, gdzie obejrzą film „Myszki i Księżyc” albo „Nieziemskie księżyce”.
Wstęp na wydarzenia w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem: nocinnowacji@uwb.edu.pl. W zgłoszeniu należy wskazać m.in. nazwę jednostki, wydarzenia i ich godziny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej UwB.
Noc Innowacji na Uniwersytecie w Białymstoku koordynuje Wschodni Ośrodek Transferu Technologii we współpracy z Działem Promocji UwB.
Noc Innowacji odbywa się w ramach DIGITAL FESTIVAL. To największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce, która otwiera dla wszystkich świat nowych technologii, cyfryzacji i sztucznej inteligencji na każdym poziomie zaawansowania. To wydarzenie, które zachęca do poznania i nabywania nowych umiejętności, rozwijania kompetencji przyszłości i osiągania postępu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W Noc Innowacji w całej Polsce otwierają się zaplecza i kuluary parków technologicznych, uniwersytetów, innowacyjnych firm oraz inkubatorów przedsiębiorczości.
źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz
- Jubileusz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
- Pół wieku sztuki i edukacji – uroczysta inauguracja roku akademickiego w białostockiej Akademii Teatralnej
- Inauguracja roku akademickiego w wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął nowy rok akademicki