Otwarcie Centrum Diagnostyczno-Weterynaryjnego w łomżyńskiej „Wecie”
Nowe Centrum Diagnostyczno-Weterynaryjnego w łomżyńskiej „Wecie”
Podkreślił on, że rola kształcenia zawodowego systematycznie wzrasta.
– Dzięki otwieranemu dziś centrum uczący się tu technicy weterynarii mają możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu – powiedział wicemarszałek. – To kolejna inwestycja, dzięki której powracamy do szkolnictwa zawodowego, które daje namacalne efekty. Absolwenci tej szkoły zyskują konkretny zawód albo kształcą się dalej na studiach, ale mając już solidne podstawy.
Do tej pory szkoła zawierała umowy z lecznicami prywatnymi. To tam uczniowie mogli zdobywać doświadczenie podczas asystowania przy zabiegach. Teraz będzie to również możliwe w nowo wyremontowanym budynku, gdzie powstały pracownie weterynaryjne. Całkowity koszt inwestycji to ponad 4,2 mln zł.
– Jestem dumna, że po latach niebytu tego budynku udało nam się przeznaczyć go na bardzo ważne zadanie, jakim jest Centrum Diagnostyczno-Weterynaryjne. Rozwój oświaty musi być istotny i zasadny, ale rozwój taki, który generuje percepcję i pobudza do myślenia ucznia. Takie możliwości, które teraz mamy rzeczywiście pobudzają – powiedziała Bogumiła Olbryś.
W nowych pracowniach będą odbywały się różne zajęcia, np. inseminacja na fantomach (krowy i świni), czy przyjmowanie porodów. Na wyposażeniu znajdują się także analizatory np. do badania moczu i krwi, gdzie można wykonywać posiewy bakteryjne. Do dyspozycji nauczycieli jest tablica interaktywna, a w niedalekiej przyszłości będzie tam również rzutnik. W nowo powstałym centrum znajduje się także sala do groomingu, w której będą odbywały się zajęcia praktyczne ze strzyżenia i kąpania psów.
– Cieszę się, że nasi uczniowie będą mogli uczyć się praktycznych przedmiotów w nowym centrum. Dotychczas była to niewykorzystana przestrzeń, a teraz po remoncie mamy nowe pracownie, w których będą odbywały się zajęcia m.in. na fantomach, ale też na sprzętach, które na co dzień znajdują się w normalnej lecznicy – mówił Piotr Mieczkowski, nauczyciel w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
W wydarzeniu wziął udział m.in. Lech Szabłowski – starosta łomżyński, Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży oraz jego zastępca Andrzej Garlicki, absolwenci i przyjaciele szkoły.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Maciej Gryguc