Rozstrzygnięto etap wojewódzki Olimpiady Solidarności
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą obejmującą lata 1970-1990.
– Te 20 lat to jest bardzo ważny okres w historii współczesnej Polski. Warto o nim pamiętać i go znać – mówił Marek Malinowski. – Choć z wykształcenia jestem prawnikiem, to historię bardzo lubię. Gdy byłem w waszym wieku, także brałem udział w konkursach historycznych, stąd wiem, co dziś przeżywacie i dlatego nie będę przedłużał – zwrócił się do obecnych na sali uczniów, życząc im powodzenia.
Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego, również doceniła fakt, że zgromadzona młodzież pogłębia swoje informacje z zakresu najnowszej historii Polski.
– Życzę sukcesów na dzisiejszym konkursie i mam nadzieję, że z tą wiedzą pójdziecie dalej w świat – podkreśliła.
Stawka – indeks na wymarzoną uczelnię
Rywalizacja w ramach olimpiady jest trzystopniowa. Po etapie szkolnym – nastąpił wojewódzki. W naszym regionie zakwalifikowało się do niego 24 uczniów z 16 szkół ponadpodstawowych.
– Do wzięcia udziału w konkursie namówił mnie mój nauczyciel od historii. Intensywne przygotowania trwały tydzień i udało się wygrać – opowiadał Jakub Kurianowicz, laureat pierwszego miejsca.
Aleksandra Wojtecka, która zajęła trzecią lokatę, jest pasjonatką historii współczesnej. Uwielbia czytać książki i – jak twierdzi – swój sukces zawdzięcza właśnie systematycznej lekturze.
– Cieszę się, że zajęłam tak wysokie miejsce, ponieważ temat mnie zainteresował i faktycznie uwrażliwiłam się na ten okres historii – zaznaczyła.
Troje dzisiejszych zwycięzców pojedzie w kwietniu na trzydniową wizytę studyjną do Gdańska, a następnie – w czerwcu – przystąpi do egzaminu finałowego olimpiady, który odbędzie się w Gdyni.
– Teraz będziemy drużyną z Podlaskiego, porozumiemy się, jak w sierpniu 1989 roku i będziemy dążyć do wygranej! – zapewnił laureat drugiego miejsca Szymon Jabłoński.
Na ostatecznych zwycięzców czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Olimpiadę zorganizowała Fundacja Centrum Solidarności.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski, Kamil Timoszuk