Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie w Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku

27 marca 2024

Program stypendialny skierowany do najlepszych uczniów placówki zapowiedział podczas wtorkowej (26.03) konferencji marszałek Artur Kosicki. To ostatni element tego typu wsparcia proponowanego przez samorząd województwa. W spotkaniu wziął udział także przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, radny Sławomir Nazaruk oraz kadra i uczniowie szkoły zarządzanej przez samorząd województwa.

Artur Kosicki rozpoczął spotkanie od podziękowań skierowanych do kadry placówki za to, co robi dla rozwoju swoich uczniów. Jak przypomniał, Samorząd Województwa Podlaskiego ogłosił w tym roku największy program stypendialny skierowany do różnych szkół w ramach Fundusze Europejskie dla Podlaskiego.

– W ramach tego programu ponad 50 mln zł z budżetu Województwa Podlaskiego trafi do uczniów szkół zawodowych, podstawowych oraz ogólnokształcących – przypomniał marszałek.

Dodał, że „w tej układance brakowało jednego elementu”. Ze względu na ograniczenia programów funduszy europejskich, środki z tego źródła nie mogły być skierowane do uczniów centrum.

– Ten ostatni element wielkiego programu stypendialnego już jest gotowy – ogłosił Artur Kosicki.

Jak zapowiedział, latem tego roku projekt programu stypendialnego dla uczniów centrum zostanie skierowany dyrekcji placówki do konsultacji. Przy rozdysponowywaniu tych funduszy brana będzie pod uwagę średnia z ocen uczniów za rok 2023/2024.

– Najlepsi z was uzyskają stypendia w ramach budżetu województwa. Jeszcze macie szansę podciągnąć oceny – mówił żartobliwie marszałek. – My jako Samorząd Województwa Podlaskiego nie mamy innej szkoły, mamy tylko was. Nie mogliśmy o was zapomnieć.

O znaczeniu szkoły oraz jej uczniów dla rozwoju Województwa Podlaskiego mówiła Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

– Jesteście niepowtarzalną szkołą w naszym regionie. Jedyną, którą nadzoruje samorząd województwa, a na dodatek jedną z najlepszych szkół w kraju. Z kształconej tu kadry korzysta najbardziej potrzebująca część społeczeństwa województwa: seniorzy i małe dzieci, bo kształcą się tu m.in. opiekunki dziecięce i osób starszych – mówiła.

W placówce kształci się m.in. techników elektroradiologii, asystentów stomatologicznych, ortopedystów i masażystów. O wartości tych zawodów na rynku pracy mówił Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa.

– Zawody medyczne są coraz bardziej popularne i dostrzegane przez pracodawców. Lepsze są też wynagrodzenia, a praca w służbie zdrowia jest stabilna.

W spotkaniu wzięła udział także Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim.

Dawid Korpacz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Anna Augustynowicz

27 marca 2024

Powrót na początek strony