Święto Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie
Święto Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie / UMWP
Wiesława Burnos mówiła o tym, że przekazywanie opowieści o Sybirakach uczy dzieci szacunku do przodków i empatii.
- Dziękuję Wam drodzy nauczyciele, że przekazujecie młodemu pokoleniu historię o Sybirakach. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uczcić pamięć tych, którzy przeżyli trudne doświadczenia, uczyć o historii, inspirować do wytrwałości oraz budować więzi rodzinne i społeczne – zaznaczyła.
Henryka Mołodziejko, dyrektor szkoły poinformowała, że w placówce funkcjonuje Koło Wnuków Sybiraków, do którego przyjmowani są cały czas nowi członkowie.
– Bardzo cieszy mnie fakt, że rodzice wraz z dziećmi szukają korzeni sybirackich w rodzinie. Jestem też zadowolona, że co roku w naszym święcie uczestniczą całe rodziny, czy rodzice, których dzieci nie chodzą już do naszej szkoły – powiedziała. – Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tej naszej lokalnej historii – dodała.
Przy szkole funkcjonuje też Izba Pamięci, gdzie okoliczni mieszkańcy przekazują pamiątki związane z wywózkami. Często są to bardzo cenne i osobiste artefakty.
Piątkową uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów. Po obchodach związanych ze świętem szkoły uczestnicy złożyli kwiaty pod Obeliskiem przed budynkiem szkoły i przy Pomniku Pamięci Mieszkańców Netty wywiezionych na Sybir znajdującym się w Netcie Folwark.
W wydarzeniu udział wzięli: Sybiracy, członkowie Koła Związku Sybiraków z Białegostoku, Augustowa i Sejn, rada pedagogiczna szkoły, uczniowie, wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński, dyrektorzy sąsiednich szkół, przedstawiciele starostwa i gminy, służby mundurowe oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
***
Szkoła Podstawowa w Netcie przyjęła imię Sybiraków 10 lutego 1994 r. Była pierwszą szkołą w kraju, która przyjęła takie imię. Od tamtej pory pedagodzy przekazują młodemu pokoleniu wiedzę i historię Sybiraków. Uczniowie szkoły uczestniczą w ważnych rocznicach związanych z wywózką na Sybir, czy w pogrzebach Sybiraków.
Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: UMWP