Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie

12 lutego 2024

Święto Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie / UMWP

Mija 30 lat odkąd Szkoła Podstawowa w Netcie za swoich patronów obrała Sybiraków. Data 10 lutego na stałe wpisała się do kalendarza szkolnego, jako święto szkoły. W tym roku uroczystości rocznicowe odbyły się wcześniej, bo w sobotę 9 lutego. Jak co roku była to okazja do przypomnienia historii masowych wywózek mieszkańców Netty Folwark, Netty I i Netty II na Sybir. W wydarzeniu udział wzięła członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

Wiesława Burnos mówiła o tym, że przekazywanie opowieści o Sybirakach uczy dzieci szacunku do przodków i empatii.  

- Dziękuję Wam drodzy nauczyciele, że przekazujecie młodemu pokoleniu historię o Sybirakach. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uczcić pamięć tych, którzy przeżyli trudne doświadczenia, uczyć o historii, inspirować do wytrwałości oraz budować więzi rodzinne i społeczne – zaznaczyła.

Henryka Mołodziejko, dyrektor szkoły poinformowała, że w placówce funkcjonuje Koło Wnuków Sybiraków, do którego przyjmowani są cały czas nowi członkowie.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że rodzice wraz z dziećmi szukają korzeni sybirackich w rodzinie. Jestem też zadowolona, że co roku w naszym święcie uczestniczą całe rodziny, czy rodzice, których dzieci nie chodzą już do naszej szkoły – powiedziała. – Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tej naszej lokalnej historii – dodała.

Przy szkole funkcjonuje też Izba Pamięci, gdzie okoliczni mieszkańcy przekazują pamiątki związane z wywózkami. Często są to bardzo cenne i osobiste artefakty.

Piątkową uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów. Po obchodach związanych ze świętem szkoły uczestnicy złożyli kwiaty pod Obeliskiem przed budynkiem szkoły i przy Pomniku Pamięci Mieszkańców Netty wywiezionych na Sybir znajdującym się w Netcie Folwark.

W wydarzeniu udział wzięli: Sybiracy, członkowie Koła Związku Sybiraków z Białegostoku, Augustowa i Sejn, rada pedagogiczna szkoły, uczniowie, wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński, dyrektorzy sąsiednich szkół, przedstawiciele starostwa i gminy, służby mundurowe oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

***

Szkoła Podstawowa w Netcie przyjęła imię Sybiraków 10 lutego 1994 r. Była pierwszą szkołą w kraju, która przyjęła takie imię. Od tamtej pory pedagodzy przekazują młodemu pokoleniu wiedzę i historię Sybiraków. Uczniowie szkoły uczestniczą w ważnych rocznicach związanych z wywózką na Sybir, czy w pogrzebach Sybiraków.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

12 lutego 2024

Powrót na początek strony