Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 27 mln zł z funduszy europejskich na rozwój eksportu podlaskich firm

17 listopada 2023

Marszałek Kosicki zabiera głos do mikrofonu. Za nim mężczyźni w garniturach

Ponad 27 mln zł z funduszy europejskich na rozwój eksportu podlaskich firm / Paweł Krukowski

Misje handlowe, doradztwo w rozwijaniu eksportu, seminaria o rynkach zagranicznych i granty dla przedsiębiorstw – to m.in. cele projektu strategicznego „Promocja gospodarcza MŚP – Podlaskie Centrum Eksportera”, którego liderem jest Województwo Podlaskie, a partnerami: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego (PFRR), Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku (IPH) i Podlaski Klub Biznesu (PKB). W piątek, 17 listopada, podczas konferencji prasowej o szczegółach projektu mówili: marszałek Artur Kosicki i przedstawiciele tych instytucji otoczenia biznesu.

– To jest kolejny projekt strategiczny realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju regionu. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy kluczowe instytucje otoczenia biznesu – powiedział marszałek.

Podkreślił, jak ważna w rozwoju regionu jest promocja gospodarcza i wsparcie podlaskich firm w ekspansji na światowe rynki. Na pewno dużą szansą dla nich będzie wyjazd na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace, który jest już przygotowywany.

– Wszystkim nam leży na sercu, aby nasze województwo prężnie się rozwijało. A jest to możliwe, kiedy prężnie działa biznes, a nasi przedsiębiorcy są bardzo dobrze do niego przygotowani – dodał Artur Kosicki.

Rozwiązanie systemowe

Projekt będzie realizowany przez 5 lat, od 1 stycznia 2024 r. do końca 2028 r. Jego głównym celem będzie wspieranie w sposób kompleksowy aktywności eksportowej mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podlaskiego.

Marek Dźwigaj, prezes PFRR, czyli partnera wiodącego w projekcie, poinformował o wynikach badań, jakie fundacja przeprowadziła wspólnie z urzędem marszałkowskim. Wynika z nich, że ponad 40 proc. przedsiębiorców, którzy nie prowadzą sprzedaży eksportowej, chcieliby ją rozpocząć.

– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować przy realizacji tak ambitnego projektu – mówił prezes Dźwigaj. – To rozwiązanie systemowe wsparcia podlaskiej gospodarki. Spowoduje, że przedsiębiorstwa będą się rozwijały, zwiększały park maszynowy i zatrudniały ludzi. I o to nam wszystkim chodzi.

Z kolei Witold Karczewski, prezes honorowy IPH, przypomniał, że instytucje otoczenia biznesu podejmowały już podobne działania, tylko na o wiele mniejszą skalę.

– To bardzo ważny, istotny projekt o dużych możliwościach. Pierwszy tak duży adresowany do przedsiębiorców i to przedsiębiorcy będą uczestniczyć w jego realizacji. Dzięki niemu wejdziemy na nowe rynki, zyskamy inwestorów, zaprosimy nowych partnerów do siebie i zobaczymy, jak oni funkcjonują w świecie – ocenił. – Myślę, że bardzo ożywi, pobudzi naszą podlaską gospodarkę. Mamy potencjał i powinniśmy go wykorzystać.

Natomiast Wojciech Strzałkowski, prezes PKB, zwrócił uwagę na to, że projekt ma na celu wspieranie podlaskich firm w dwóch kierunkach: rozpoczęcia sprzedaży eksportowej oraz jej zwiększenia.

– Cieszymy się, że te działania są obliczone na pięć lat. I będą w ich ramach do dyspozycji poważne środki, które trafią do naszych lokalnych przedsiębiorstw – dodał.

Okienka eksportera i granty

W ramach centrum zostaną m.in. uruchomione tzw. okienka eksportera w kilku lokalizacjach na terenie województwa, gdzie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z porad i usług, polegających na przykład na opracowaniu strategii eksportowej. Z kolei dzięki pomocy brokera eksportu, zyskają partnerów biznesowych działających na arenie międzynarodowej.

Centrum zakłada również organizację spotkań i warsztatów o rynkach zagranicznych czy wyjazdów na misje handlowe i targi. Można będzie również uzyskać granty na udział w targach międzynarodowych.

Wartość tego projektu to blisko 32 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie ponad 27 mln zł.

W konferencji udział wzięli również: wiceprezes PFRR Kamil Pendowski, dyrektor PKB Ilona Wakuluk oraz dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej urzędu marszałkowskiego Mariusz Dąbrowski.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

17 listopada 2023

Powrót na początek strony