Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Turośl podsumowały swoją działalność

16 września 2023

Podziękowanie za dotychczasową działalność i realizowane przedsięwzięcia oraz rozmowy o planach na przyszłość. W Turośli po raz drugi odbyło się Forum Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z tej gminy. W piątkowym (15.09) spotkaniu, wspartym przez samorząd województwa, uczestniczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek, mówiąc o idei spotkań takich jak to w Turośli, odniósł się do działalności KGW na rzecz lokalnych społeczności.

– To doskonała okazja do docenienia aktywności osób zrzeszonych w kołach gospodyń wiejskich. Ich zaangażowanie w kultywowanie tradycji, kulinarnego dziedzictwa oraz w działania na rzecz integracji okolicznych mieszkańców jest potrzebne i znaczące – mówił. – Dlatego zarząd województwa rozszerza zakres wsparcia dla KGW.

W ostatnich latach to tego typu zrzeszeń trafiło łącznie ponad 1,7 mln zł z budżetu województwa. Gmina Turośl to druga w kolejności gmina, jeśli chodzi o aktywność kół w zakresie występowania o środki z budżetu. Zrealizowała od 2019 r. do tej pory 17 projektów z dofinansowaniem na kwotę 128 tys. zł

– W naszej gminie jest siedem kół gospodyń wiejskich, część z nich wzięło udział w dzisiejszym forum. To była dobra okazja do podsumowania wszystkich doświadczeń i zaplanowania wspólnych inicjatyw – mówił Przemysław Zadroga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli, które wraz z gminą Turośl było organizatorem wydarzenia.

Jak zaznaczył, forum jest organizowane już po raz drugi na terenie gminy. Wnioski po pierwszym takim spotkaniu pokazały, że warto się spotykać w większym gronie, bo owocuje to nowymi pomysłami.

– Na co dzień nie mamy czasu, żeby spotkać w tak dużym gronie i porozmawiać. Dlatego myślę, że to jest bardzo dobra okazja, aby się lepiej poznać – mówiła Anna Pogorzelska z Koła Gospodyń Wiejskich w Turośli.

Po podsumowaniu działalności kół, przyszedł czas na słodki poczęstunek, który tradycyjnie zapewniły panie zrzeszone w kołach.

W spotkaniu wziął udział także Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

16 września 2023

Powrót na początek strony