Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Turośl podsumowały swoją działalność
Wicemarszałek, mówiąc o idei spotkań takich jak to w Turośli, odniósł się do działalności KGW na rzecz lokalnych społeczności.
– To doskonała okazja do docenienia aktywności osób zrzeszonych w kołach gospodyń wiejskich. Ich zaangażowanie w kultywowanie tradycji, kulinarnego dziedzictwa oraz w działania na rzecz integracji okolicznych mieszkańców jest potrzebne i znaczące – mówił. – Dlatego zarząd województwa rozszerza zakres wsparcia dla KGW.
W ostatnich latach to tego typu zrzeszeń trafiło łącznie ponad 1,7 mln zł z budżetu województwa. Gmina Turośl to druga w kolejności gmina, jeśli chodzi o aktywność kół w zakresie występowania o środki z budżetu. Zrealizowała od 2019 r. do tej pory 17 projektów z dofinansowaniem na kwotę 128 tys. zł
– W naszej gminie jest siedem kół gospodyń wiejskich, część z nich wzięło udział w dzisiejszym forum. To była dobra okazja do podsumowania wszystkich doświadczeń i zaplanowania wspólnych inicjatyw – mówił Przemysław Zadroga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli, które wraz z gminą Turośl było organizatorem wydarzenia.
Jak zaznaczył, forum jest organizowane już po raz drugi na terenie gminy. Wnioski po pierwszym takim spotkaniu pokazały, że warto się spotykać w większym gronie, bo owocuje to nowymi pomysłami.
– Na co dzień nie mamy czasu, żeby spotkać w tak dużym gronie i porozmawiać. Dlatego myślę, że to jest bardzo dobra okazja, aby się lepiej poznać – mówiła Anna Pogorzelska z Koła Gospodyń Wiejskich w Turośli.
Po podsumowaniu działalności kół, przyszedł czas na słodki poczęstunek, który tradycyjnie zapewniły panie zrzeszone w kołach.
W spotkaniu wziął udział także Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski