Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej

19 listopada 2024

Po raz dziesiąty wybrane zostały najciekawsze inicjatywy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich z regionu. W sumie nagrodzono 12 projektów, a najwyższe noty uzyskały koła gospodyń wiejskich w Sitawce i Polankach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo. Nagrody zwycięzcom podczas wtorkowej, 19.11, uroczystości wręczyli przedstawiciele podlaskiego samorządu: marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałek Marek Malinowski oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk.

Celem dorocznej Olimpiady Aktywności Wiejskiej jest aktywizacja mieszkańców małych miejscowości, ich integracja, a także podtrzymywanie lokalnych tradycji. Mówił o tym Łukasz Prokorym.

– Jest to bardzo ważne wydarzenie. Cieszymy się, że dzisiaj możemy docenić waszą pracę, którą wykonujecie w swoich małych ojczyznach. Jestem przekonany, że te nagrody, które zostaną wam wręczone, spowodują, że jeszcze wiele fajnych inicjatyw powstanie – powiedział marszałek.

Odpowiedź na potrzeby

Wicemarszałek Marek Malinowski i członek zarządu Bogdan Dyjuk zwrócili uwagę na fakt, że poziom życia społecznego na wsiach wyrównuje się z miejskim dzięki właśnie zaangażowaniu i działalności ich mieszkańców.

– Nasza podlaska wieś żyje swoimi mieszkańcami i ich aktywnością, co przyciąga na jej teren Podlasian z całego regionu – podkreślił Bogdan Dyjuk.

Członkinie kapituły – dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Białymstoku Agnieszka Zawistowska i dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk przyznały, że olimpiada z roku na rok stanowi coraz większe wyzwanie dla osób oceniających zgłoszone przedsięwzięcia. Zaznaczyły, że wartość tych działań polega głównie na tym, że ich zalążkiem są oddolne potrzeby.

– Cieszę się, że jest tyle osób, które dbają o to, by nasza polska wieś była aktywna – powiedziała Agnieszka Zawistowska.

Tradycja, ekologia, dobrostan

Olimpiada dotyczyła przedsięwzięć przeprowadzonych od września 2023 r. do końca sierpnia br. Ich zakres był bardzo szeroki, bo obejmował m.in. kultywowanie obyczajów i tradycji, aktywność kulturalno-sportową, integrację społeczną i pokoleniową oraz ochronę środowiska i ekologię. Taki właśnie projekt zrealizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – „Piękne i pożyteczne – w zgodzie z naturą”.

– Pod tym projektem kryją się warsztaty, nasadzenia wokół remizy, które dedykowaliśmy owadom zapylającym i ptakom, a których dokonaliśmy dzięki lokalnej społeczności, na którą zawsze możemy liczyć – opowiadała Magdalena Jucha, członkini stowarzyszenia.

W konkursie mogli wziąć udział liderzy środowisk lokalnych, grupy nieformalne, stowarzyszenia, fundacje, ochotnicze straże pożarne oraz sołectwa. Sylwia Nowakowska reprezentowała Koło Gospodyń Wiejskich w Polankach, które zdobyło pierwszą nagrodę za akcję „Po pierwsze zdrowie – cykl warsztatów związanych z dobrostanem mieszkańców wsi”. Jak przyznała, ten projekt skierowany był przede wszystkim do kobiet.

– Głównym działaniem w ramach zadania były warsztaty WenDo, czyli droga kobiet, które miały na celu wzmocnienie kobiet w samoobronie psychicznej i fizycznej – wyjaśniała.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Na praktyczne i bardzo użyteczne działanie postawiło z kolei Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce. Ich projekt miał za zadanie podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców wsi. Przeprowadzono działania profilaktyczne, w ramach których kominiarze dokonali przeglądu wszystkich kominów w tej miejscowości.

– Akcja przyniosła rewelacyjne efekty, ponieważ co roku były jakieś pożary sadzy, a w minionym nic takiego nie wystąpiło. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Kolejną taką akcję profilaktyczną planujemy przeprowadzić za rok – poinformowała członkini koła Izabela Gwiazdowska.

Olimpiada Aktywności Wiejskiej zorganizowana została przez Referat Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Pomocy Technicznej mieszczący się w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

 

Wszyscy laureaci 10. edycji Olimpiady Aktywności Wiejskiej:

Kategoria pierwsza – działania skierowane do społeczności jednej lub dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy:

  1. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce – „Bezpieczna Sitawka”.
  2. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Boróweczki – „Wolność to nasz skarb – Pamiętamy 11 listopada”.
  3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Garbowianki – „Ocalić od zapomnienia, Pieśni pogrzebowe prababki”.

Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich Orzeszki For You – „Aktywne orzeszki”.

Kategoria druga – działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy:

  1. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Polaneczki w Polankach – „Po pierwsze zdrowie – cykl warsztatów związanych z dobrostanem mieszkańców wsi”.
  2. miejsce: Grupa Nieformalna z Domu Gościnnego w Dzięciołówce – „Świąteczna integracja w Parafii p.w. Znalezienie i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie”.
  3. miejsce: Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy – „Na wsi malowane. Wernisaż”.

Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach – „Tradycja i Patriotyzm to nasza tożsamość”.

Kategoria trzecia – działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa:

  1. miejsce: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – „Piękne i pożyteczne – w zgodzie z naturą”.
  2. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach „Łapiczanki” – „Nasze tradycje kulinarne i rękodzielnicze dziedzictwo”.
  3. miejsce: Stowarzyszenie Potrzebni dla Wsi – „Teatr malowany – edukacja i prawa unijne osób starszych i niepełnosprawnych”.

Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich w Szudziałowie – „Smacznie, Strojnie, Śpiewająco!”.

 

 

 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

19 listopada 2024

Powrót na początek strony