32. Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to święto kultury i tradycji na naszym kontynencie, setki wydarzeń, koncertów, wystaw, pikników, sesji naukowych czy pokazów. To również możliwość bezpośredniego obcowania z dziedzictwem kulturowym oraz możliwość jego poznania poprzez zwiedzanie zabytków, muzeów, skansenów czy miejsc na co dzień niedostępnych.
Uczestnicy EDD mają znakomitą szansę do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii i tradycji danego regionu. To doskonała okazja do swoistej „podróży w czasie” i poznania dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
Santiago de Compostela, pomniki historii i sieci muzeów
Szlaki. Sieci. Połączenia to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. Szlaki mają bardzo różnorodny charakter – od najstarszych, np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.
Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) od lat tworzy w Polsce rozwiązania systemowe sieciując miejsca oraz zarządców dziedzictwa o niezwykłej wartości w skali kraju, m.in. nadzorując w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurę wpisu na Listę Pomników Historii. Ważną siecią są także obiekty zabytkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sieci muzeów i innych, branżowych instytucji kultury.
Od Krainy wątku i osnowy po portal NID zabytek.pl
Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.
W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci, jest m.in. portal NID zabytek.pl.
O Europejskich Dniach Dziedzictwa
EDD zostały ustanowione w 1991 roku, jako wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku, jako jedno z pierwszych 11 państw. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie międzynarodowym oraz lokalnym.
Ogólnopolskim koordynatorem obchodów EDD jest NID, którego jednym z celów działalności jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. Koordynatorem w województwie podlaskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Wykaz wydarzeń organizowanych w ramach EDD w województwie podlaskim.
Więcej informacji na temat EDD.
oprac.: Anna Augustynowicz