Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Twórczość i pasja: marszałek nagrodził ludzi kultury

17 grudnia 2024

Taniec, literatura, folklor i muzyka – to tylko niektóre dziedziny, w których przyznano doroczne Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego. Wyróżnienia za twórczość artystyczną, upowszechnianie i ochronę kultury wręczył we wtorek, 17.12, marszałek Łukasz Prokorym wraz z członkiem zarządu Jackiem Piorunkiem oraz posłem RP Krzysztofem Truskolaskim.

– Te nagrody przyznawane są od 25 lat. Są podziękowaniem za waszą twórczość, za to, że dbacie o naszą kulturę, o historię naszego województwa, o jego tożsamość. To, co robicie, jest niezwykle ważne, aby nasze dziedzictwo, nasza kultura nigdy nie przestały istnieć i były coraz bardziej promowane – mówił marszałek, dodając życzenia świąteczne i noworoczne. – Życzę, żeby był to czas spędzony w gronie rodzinnym, a także czas, kiedy wasze twórcze myślenie będzie podrzucało wiele ciekawych pomysłów, które będziecie mogli realizować w nowym roku.

Odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar kultury Jacek Piorunek pogratulował laureatom i życzył dalszych sukcesów.

– Dziś doceniamy wybitne postacie w dziedzinie kultury naszego województwa. Wybraliśmy twórców z całego regionu. Dziękuję za wasz wkład w rozwój kultury i dziedzictwa, a także zachęcam do aplikowania w kolejnych edycjach konkursu – mówił.

Do gratulacji i życzeń dołączył uczestniczących we wtorkowej gali poseł Krzysztof Truskolaski, który podkreślił, że laureaci upowszechniają naszą kulturę nie tylko w województwie, ale całej Polsce, a nawet świecie.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024 otrzymało 14 laureatów.

W gronie tym znalazła się Teresa Adamowska: malarka, ilustratorka książek, scenografka teatralna, poetka. Przez 25 lat prowadziła pracownię malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Kossaka w Łomży, gdzie z sukcesami przekazywała młodzieży wiedzę, uczyła technik. Prezentowała obrazy na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 60 wystawach zbiorowych.

– Bez mojej pracy nie wyobrażam sobie życia. Daje mi ona wielką satysfakcję. Ta nagroda to wielkie zaskoczenie. Czuję się zobowiązana, by nie ustawać, nie przestawać dalej robić tego, co robię – mówiła laureatka.

Nagrodę otrzymało również Studio Piosenki Estradowej działające przy Hajnowskim Domu Kultury. Funkcjonuje od 2027 r., rozwijając pasje i talenty młodych ludzi, czego dowodem są liczne nagrody zdobyte na festiwalach w Polsce i za granicą. Odbierająca nagrodę Marta Gradel-Iwaniuk, podkreśliła, że ma ona ogromne znaczenia dla całego zespołu.

– To wyjątkowa chwila, to podsumowanie tego, co robimy, motywacja do dalszej pracy, ale też pomoc finansowa. Pieniądze posłużą nam do realizacji celu, a jest nim wydanie autorskiej płyty, albo zorganizowanie koncertu z bandem na żywo – powiedziała.

Wśród nagrodzonych znalazł się również Marcin Wądołowski. Twórca rękodzieła artystycznego i robótek ręcznych wykonujący je od 16 lat. Założyciel internetowej Akcji Popieram „Polskie rękodzieło”. Prowadzi warsztaty haftu. Jego prace są prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

– Trzeba działać, dalej tworzyć, coraz więcej swojej pasji włożyć w to, by każdy człowiek, który do nas przyjdzie, czuł się dowartościowany i zauważony – mówił.

Każdy z laureatów otrzyma po 10 tys. zł. W tym roku łączna kwota przeznaczona na nagrody to 140 tys. zł.

W wydarzeniu wzięli również udział: dyrektor Departamentu Kultury UMWP Agata Michałowska oraz jej zastępczyni Anna Dobrowolska-Cylwik, Aleksander Wasyluk – doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, radny miejski Marcin Piętka.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

 

Lista laureatów Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024:

  • Teresa Adamowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Łomża)
  • Elżbieta Bilmin – za całokształt działalności artystycznej (Bielsk Podlaski)
  • Alina Dębowska-Jankiewicz - za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego
  • Jędrzej Dondziło – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Białystok)
  • Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów - za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego (Łomża)
  • Małgorzata Makowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Suwałki)
  • Aneta Prymaka-Oniszk – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Białystok)
  • Magdalena Anna Sinoff - za całokształt działalności artystycznej (Łomża)
  • Studio Piosenki Estradowej działające przy Hajnowskim Domu Kultury – za całokształt działalności artystycznej (Hajnówka)
  • Studio Tańca „Radość” działające przy Suwalskim Ośrodku Kultury - za całokształt działalności artystycznej (Suwałki)
  • Teatr „T-3” działający przy Polskim Związku Niewidomych - za całokształt działalności artystycznej (Białystok)
  • Marcin Wądołowski – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Zambrów)
  • Ewa Wroczyńska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Tykocin)
  • Joanna Zubrycka – za całokształt działalności artystycznej (Białystok)
Opublikował: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

17 grudnia 2024

Powrót na początek strony