Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

35 lat Teatru Lalki i Aktora w Łomży

26 września 2022

Dwaj mężczyźni w garniturach stoją na scenie

35 lat Teatru Lalki i Aktora w Łomży

Życzenia oraz gratulacje prozą i wierszem, chóralne "Sto lat", tort, podarunki, wiele nagród. Niczego nie zabrakło, by jubileuszowa gala 35-lecia łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora w sobotę, 24 września, zapisała się w historii placówki i miasta. Miłe słowa i grawerton podpisany przez marszałka województwa Artura Kosickiego oraz wszystkich członków zarządu dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi wręczył wicemarszałek Marek Olbryś.

- Piękny jubileusz... Wokół tej sceny wychowały się całe pokolenia łomżyniaków. Sam wiem, jak nasz teatr potrafi dostarczyć mądrości, piękna i przeżyć, bo tu bywam. A żebym wiedział jeszcze lepiej, dbają moje wnuki, kiedy z przejęciem opowiadają mi, jak przeżywały spektakle. Jestem człowiekiem, "technicznym": od spraw inżynieryjnych, infrastruktury, inwestycji, ale jestem także dumny z teatru, który jest naszym ambasadorem znanym na świecie i zapraszającym świat do Łomży - powiedział ze sceny wicemarszałek Marek Olbryś.

Jubileuszową galę rozpoczęło wręczenie dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznanego przez ministra kultury. W uzasadnieniu znalazła się długa lista osiągnięć i sukcesów krajowych, wśród których jest m.in.  Podlaska Marka Roku oraz międzynarodowych z Festiwalem Teatralnym "Walizka", już od dziesięcioleci przyciągającym do Łomży i województwa twórców najmniejszych teatrów ze wszystkich kontynentów.

- To ogromna niespodzianka. O zaszczytnym odznaczeniu dowiedziałem się przed chwilą. Dziękuję i mogę tylko zadeklarować, że będziemy starać się nadal być odpowiedzialni za to, co robimy, za teatr - mówił dyrektor Jarosław Antoniuk.

Oficjalną część uroczystej gali wypełniło wręczanie odznaczeń i nagród pracownikom teatru. Przyznał je minister kultury (m.in. 20 tysięcy złotych) dla zespołu aktorskiego, który tworzą: Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Daria Głowacka, Marek Janik, Julia Sacharczuk, Tomasz Bogdan Rynkowski i Rafał Swaczyna. Uhonorowani zostali także inni pracownicy placówki. Swoje nagrody przyznał też dyrektor Jarosław Antoniuk.

Życzenia zespołowi Teatru Lalki i Aktora przekazali m.in. prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (wraz z lalką wyobrażającą dyrektora Antoniuka), wicestarosta Maria Dziekońska, przedstawiciele zaprzyjaźnionych teatrów i organizacji artystycznych z kraju, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (wraz z tortem). Od łomżyńskich jednostek kultury zabrzmiało chóralne "Sto lat" i miłe słowa Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Elementem gali stało się także wręczenie dorocznych Nagród Prezydenta Łomży w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je siostra Teresa Irena Grabowska ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej, której artystyczne hafty znane są w Polsce, a zdobią m.in. sztandar Łomży. Obok niej wśród laureatów znaleźli się także dyrektor Jarosław Antoniuk i cały zespół Teatru Lalki i Aktora.   

 

Maciej Gryguc
fot.: Marek Maliszewski 4lomza.pl oraz Telewizja Narew
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Opublikował: Natalia Adamowicz

26 września 2022

Powrót na początek strony