Artyści folkowi z różnych stron świata zwiedzili budynek podlaskiej opery
– Bardzo miło mi Państwa gościć. Mam nadzieję, że od tego wyjątkowego miejsca będzie się Państwu miło zwiedzało Podlaskie. Życzę, aby wszystkie koncerty odbywające się w ramach tegorocznej edycji festiwalu, były pełnym radości, artystycznym widowiskiem – witał w imieniu marszałka Łukasza Prokoryma zaproszone zespoły i organizatorów Bartłomiej Trzeciak.
W sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej spotkało się 200 osób. Wielu z nich przybyło w pięknych strojach nawiązujących do tradycji swoich krajów. To goście Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”, który od kilku dni odbywa się w naszym regionie.
– Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do propagowania kultury różnych krajów oraz promocja naszego województwa. Gdzie, jeśli nie w operze, najlepiej prezentować folklor. Miejsce robi to wielkie wrażenie na uczestnikach – mówił Mirosław Szymański, kierownik artystyczny Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” oraz główny organizator festiwalu.
Przedstawiciele zaproszonych zespołów z Indii, Słowacji, Senegalu, Majorki w Hiszpanii, Meksyku oraz zespół Politechniki Warszawskiej i zespół Skowronki z Brańska wręczyli przedstawicielom urzędu marszałkowskiego okazjonalne upominki. Otrzymali także prezenty promujące Podlasie.
Na zakończenie wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Następnie artyści ruszyli na zwiedzanie okazałego gmachu opery.
Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” przyjechały zespoły folklorystyczne z Polski i z zagranicy: Senegalu, Indii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii i Słowacji. Po raz pierwszy gości tu grupa z Afryki. Koncerty odbywają się w Brańsku, Bielsku Podlaskim, Boćkach, Łapach, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu. Na koncertach i paradach prezentują swoje tradycje ludowe.
Gala finałowa „Podlaskich Spotkań” odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia na Placu Miejskim w Brańsku, gdzie również zainaugurowano imprezę. Festiwal jest finansowany z budżetu Województwa Podlaskiego.
Anna Kopeć-Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot. Paweł Krukowski