Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Dekameron” w Teatrze Dramatycznym

9 listopada 2022

Fioletowa grafika z różowymi ustami i zawieszoną na nich białą kotficą

„Dekameron” w Teatrze Dramatycznym

Trwają przygotowania do ostatniej w tym roku premiery w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. „Dekamerona” Giovanniego Boccaccia w reżyserii Igora Gorzkowskiego zobaczymy 12 listopada o godz. 19. Artyści wystąpią na gościnnej scenie Kina Ton.

„Dekameron” powstał w XIV wieku. Rzecz dzieje się w 1348 roku. We Florencji szaleje dżuma. Dziesiątka bohaterów postanawia opuścić miasto i skryć się przed zarazą w willi poza miastem.

– Mamy do czynienia z renesansowym tekstem. Kilka osób ucieka na wieś przed chorobą i chce zapomnieć o zarazie dżumy. Bohaterowie próbują miło spędzić czas, dlatego opowiadają sobie różne historie, które mają ich rozweselić i pomóc oderwać się od problemów. W tych opowieściach jest dużo erotyki, relacji damsko-męskich, zabawy, dowcipu, a wszystko ma być smaczne, dowcipne, lekkie i przyjemne. I mam nadzieję, że uda się to osiągnąć – mówi Katarzyna Siergiej, aktorka Teatru Dramatycznego.

„Dekameron” Boccaccia to sto nowel, spośród których wybrano dziesięć utworów.  

– Tworzymy dziesięciu bohaterów, którzy wcielają się w pięćdziesiąt innych postaci w ramach dziesięciu opowiadanych historii. To jest właśnie „Dekameron” teatralny. Wybrałem te historie dlatego, że mają duży potencjał. Po drugie wszystkie koncentrują się wokół kobiety jako tematu, ponieważ Boccaccio stworzył tekst dla kobiet, żeby umilić im czas i przekazać materiał do myślenia – wyjaśniał Igor Gorzkowski.  

Scenografię przygotowuje Honza Polivka, a za kostiumy odpowiedzialna jest Joanna Walisiak.

W „Dekameronie” wystąpią: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Kamila Wróbel-Malec, Ewelina Zawada, Dawid Malec i Sławomir Popławski.

 

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa 

Opublikował: Natalia Adamowicz

9 listopada 2022

Powrót na początek strony