Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dotacje z budżetu województwa na projekty podlaskich instytucji

6 października 2022

Książnica Podlaska na projekt Mickiewicz-FUSION otrzyma ponad 50 tys. zł, a do Muzeum Podlaskiego trafi 21 tys. zł na Misję Muzeum. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął w czwartek, 6 października.

Pieniądze zostaną przeznaczone na wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mickiewicz-FUSION to przedsięwzięcie, które ma przybliżyć twórczość naszego wieszcza i uczcić trwający właśnie Rok Romantyzmu Polskiego.

– Nieszablonowa forma, nowoczesny przekaz to wszystko pozytywnie wpływa na odbiór twórczości Adama Mickiewicza współcześnie, zwłaszcza przez młodych ludzi. Takie przedsięwzięcia pokazują też ponadczasowość i wielowymiarowość twórczości naszego czołowego Romantyka – mówił marszałek Artur Kosicki.

Projekt „Mickiewicz-FUSION” to niekomercyjny kolaż artystyczny o zróżnicowanych formach ekspresji twórczej, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności.

W ramach projektu przygotowano spektakle muzyczne, performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza, wystawę grafik oraz prelekcje popularnonaukowe.

Pokazy spektakli zaplanowano w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Natomiast Misja Muzeum ma na celu udostępnienie oferty edukacyjnej, wystawienniczej i artystycznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w tym jego siedmiu oddziałów uczniom z podlaskich wsi, małych miasteczek, także uczących się w nich dzieciom uchodźców z Ukrainy.

W pierwszym etapie przewidziane są wyjazdy edukatorów muzealnych do wybranych szkół i organizacja w nich specjalnych pokazów zajęć interaktywnych z wykorzystaniem dzieł o wysokiej wartości. Drugi etap będzie swego rodzaju rewizytą – to dzieci z wcześniej odwiedzanych szkół będą gośćmi oddziałów muzealnych. Będzie to dzień spędzony na wystawach i warsztatach muzealnych, w szczególny sposób aktywizujący dzieci z Ukrainy.

– Wspaniała inicjatywa, która pozwoli na kontakt dzieciaków z mniejszych miejscowości z zabytkami i ofertą edukacyjną największej placówki muzealnej w naszym województwie – ocenił Artur Kosicki.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Sawicka

6 października 2022

Powrót na początek strony