ETNOteka – warsztaty haftu w PIK
ETNOteka – warsztaty haftu w PIK / Podlaski Instytut Kultury
Uczestnicy zajęć będą czerpać inspiracje z tradycyjnych tkanin wybieranych i przeniosą motywy na materiał przy użyciu techniki haftu krzyżykowego. Punktem wyjścia będzie publikacja realizowana w ramach rocznego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zakładało graficzne opracowanie 15 wzorów tkanin wybieranych, tradycyjnie używanych na terenie Podlasia, ale także poza jego granicami.
Wzory zostały zebrane w dwujęzycznym e-booku „Tkane dziedzictwo. Wzornik dla rękodzielników”. Publikacja powstała między innymi na podstawie zeszytów, tzw. „spisków”, gdzie tkaczki dokładnie notowały 1/4 docelowego wzoru, linijka po linijce oraz ekspedycji badawczych w muzeach w całej Polsce, które posiadają w swoich zbiorach tego typu tkaniny.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak tradycyjne tkackie wzory mogą zostać wykorzystane współcześnie. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach: pierwsza w godzinach 10.00 - 14.00, druga w godzinach 15.00 - 19.00
Warsztaty poprowadzi Magdalena Kozioł – rękodzielniczka, pasjonującą się tkactwem, haftem krzyżykowym oraz kolekcjonowaniem tradycyjnych tkanin ludowych. W swojej pracowni poświęca się tkactwu tworząc chodniki, krajki, tkaniny wybierane oraz tkaniny wielonicielnicowe na cztery i osiem nicielnic. Inspiracje czerpie zarówno z tradycyjnych wzorów podlaskich, jak i z wzornictwa literatury zagranicznej, co nadaje jej dziełom unikalny charakter. Artystka pracuje również nad digitalizacją wzorów z podlaskich ręczników obrzędowych, łącząc w ten sposób dziedzictwo kulturowe z nowoczesnym podejściem do sztuki.
źródło i fot.: PIK
oprac.: Anna Augustynowicz