Podlaskie instytucje kultury z bogatą ofertą na ferie zimowe
Podlaskie instytucje kultury z bogatą ofertą na ferie zimowe / Fot. Paweł Krukowski/UMWP
Ferie zimowe to wyjątkowy czas, by oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić go aktywnie, twórczo i radośnie.
– Zapraszam do instytucji kultury naszego województwa, aby wspólnie odkrywać bogate dziedzictwo kulturowe naszego regionu. To miejsca, które pielęgnują tradycje, zwyczaje i sztukę ludową Podlaskiego, oferując niezwykłe doświadczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To doskonała okazja, by poznać historię, rzemiosło i unikalne elementy naszej kultury w sposób angażujący i edukacyjny – powiedział marszałek Łukasz Prokorym. – Wierzę, że wizyta w tych instytucjach kultury będzie inspirującym przeżyciem, pełnym emocji i wiedzy, a także miło spędzonym czasem w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół.
Zachęcił również do odwiedzenia Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szelmencie – idealnego miejsca dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.
Podlaska Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło zwróciła się do rodziców, aby znaleźli przestrzeń i czas na spędzenie zimowego czasu z dziećmi. Zaznaczyła, że w województwie przygotowano ok. 250 różnych form zorganizowanego wypoczynku.
Podlaski Instytut Kultury w czasie ferii zimowych zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty artystyczne i wokalne, zajęcia edukacyjne oraz atrakcje, które łączą naukę z zabawą.
– Będą nie tylko kreatywne, ale też zaszczepią w dzieciach wrażliwość, ale przede wszystkim zapewnią dobrą zabawę. Jednym z tematów będą gry i zabawy naszych dziadków – poinformował Bartłomiej Trzeciak, zastępca dyrektora ds. kulturalno-merytorycznych w PIK.
Oddziały Muzeum Podlaskiego przygotowały zajęcia, które pozwolą najmłodszym w ciekawy i inspirujący sposób zanurzyć się w historii, sztuce. Do wyboru są m.in.:
- W Ratuszu w Białymstoku dzieci odkryją, czym jest inspiracja, zwiedzą wystawę o historii Liceum Plastycznego w Supraślu, a następnie stworzą własne prace inspirowane zimowym krajobrazem.
- Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprasza w podróż do czasów baroku, gdzie uczestnicy poznają modę sprzed wieków, przymierzą kontusze i żupany, a podczas warsztatów wspólnie wykonają pas kontuszowy.
- W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku dzieci dowiedzą się więcej o bohaterach Powstania Warszawskiego i stworzą medale dla swoich najbliższych, których uważają za bohaterów.
- W Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy mali uczestnicy poznają tajemnice karnawałowych masek i historię peruk, które w XVIII wieku były symbolem elegancji i statusu społecznego.
- Muzeum w Tykocinie zabierze dzieci w świat życia pałacowego i dawnej apteki, gdzie będą mogły stworzyć własne kompozycje herbat ziołowych.
- Muzeum Ikon w Supraślu oferuje zajęcia o technice powstawania ikon, gdzie będzie można poznać symbolikę gestów i kolorów oraz spróbować swoich sił w pisaniu ikon.
- W Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej na multimedialnych prezentacjach dzieci odkryją majestat żubrów, zobaczą słynne aparaty patrona muzeum.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej feryjne atrakcje organizuje od 27 stycznia do 7 lutego. Tu można wziąć udział w zabawie „Co gospodyni chowała w skrzyni”. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o zabytkowych kufrach ze zbiorów muzeum, a w części praktycznej – pomalują według własnego pomysłu miniatury drewnianych skrzyń.
Atrakcją edukacyjno-plastyczną są zajęcia: „Torby jak malowane”. Dzieci zwiedzą wystawę sztuki ludowej we dworze z Bobry Wielkiej, a następnie namalują ludowe motywy na płóciennych torbach. W Skansenie można będzie poznać zwyczaje i obrzędy zimowe na Podlasiu, a także wziąć udział w ognisku.
Szczegółowe informacje o feryjnych wydarzeniach dostępne na stronach instytucji.
Paulina Dulewicz
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski