RetroFerie w Ciechanowcu
RetroFerie w Ciechanowcu / Fot. Paulina Dulewicz/UMWP
28 stycznia 2025 r. (wtorek) - Dary z Londynu (10.00 – 13.00)
Finisaż wystawy czasowej pt. „Dary z Londynu. Spełniona ostatnia wola Jana Pieńkowskiego”
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza na finisaż wystawy czasowej, podczas którego będzie miało miejsce oprowadzenie kuratorskie połączone z prezentacją multimedialną. Dodatkową atrakcją będą zajęcia plastyczne inspirowane dziełami Jana Pieńkowskiego prezentowanymi na ekspozycji. Każdy uczestnik będzie mógł poznać arkana tworzenia ilustracji książkowych przez Jana Pieńkowskiego - znanego niemal na całym świecie ilustratora i autora książek dla dzieci. A także samodzielnie wykonać ilustrację do ulubionej książki, posługując się technikami stosowanymi przez Jana Pieńkowskiego.
29 stycznia 2025 (środa) – Śladem naszych dziadków (10.00 – 13.00)
Lekcja muzealna Śladem naszych dziadków połączona ze zwiedzaniem ekspozycji skansenowskich z XIX wieku. Ciekawa opowieść o dzieciństwie naszych przodków. Uczestnicy zajęć podążą ścieżką dawnych zabaw, spróbują swoich sił w wybranych grach.
Warsztaty plastyczne Słomiana Barbie. Czym bawiły się dzieci zanim powstała lalka Barbie i klocki Lego? Podczas warsztatów każdy z uczestników w teorii i praktyce uczy się tworzyć zabawki ze słomy. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników zabierze ze sobą własnoręcznie wykonaną figurkę.
31 stycznia 2025 (piątek) – Muzeum Tajemnic (10.00 – 13.00)
Gra terenowa Muzeum Tajemnic to samodzielna, bezpieczna eksploracja terenu pałacowoparkowego Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przez uczestników. Dzieci wcielają się w rolę młodych odkrywców zagadek przeszłości. Historia zaczyna się od tajemniczego listu, który został odnaleziony w starej drewnianej chacie. List pochodzi od… samego księdza Krzysztofa Kluka! Pisze w nim, że w muzeum ukrył skarb – coś, co ma ogromną wartość dla przeszłości i przyszłości tego miejsca. Aby go znaleźć, uczestnicy muszą rozwiązać serię zagadek i łamigłówek, które prowadzą przez różne sektory muzeum. Gra jest dostosowana do grup wiekowych dzieci i młodzieży pod kątem długości jej trwania oraz poziomu trudności z podziałem na wiek - adresowana do uczniów szkół podstawowych z klas 0-III oraz IV-VIII i ma na celu zmotywowanie ich do kreatywnej współpracy przy rozwiazywaniu ukrytych zagadek. Zajęcia będą licowały z całym spektrum działalności Muzeum. Podczas zabawy, młodzi odkrywcy dowiedzą się m.in.:
- gdzie rozpalano ogień by uruchomić zabytkowy silnik,
- do jakiej popularnej zabawy wykorzystywano elementy kuchni, dlaczego konie nosiły buty.
Te i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich, chcących miło spędzić czas. Na zakończenie zapraszamy na ognisko z kiełbaskami.
4 luty 2025 (wtorek) – Kolory Wielkanocy (10.00 – 13.00)
Lekcja muzealna Spotkania z tradycją - Wielkanoc
Czym jest Wielkanoc? Dlaczego w tym okresie ozdabia się jajka? Czy zając wielkanocny istnieje naprawdę? Jakie tradycje zachowały się do dzisiejszego dnia? W trakcie lekcji dzieci poznają tajemnice, jakie kryją się za poszczególnymi zwyczajami, które towarzyszą świętom Wielkiej Nocy.
Warsztaty muzealne z wykonywania pisanek Kolory na jajku pisane
Uczestnicy warsztatów poza samodzielnym przygotowaniem pisanki zapoznają się z historią wykonywania pisanek i ich znaczeniem w kulturze i tradycji. Zwiedzając stałą ekspozycję „Muzeum Pisanki”, poznają sposoby i techniki zdobienia na Podlasiu oraz w innych regionach Polski oraz na świecie. Uczestnicy wykonają pisanki tradycyjnymi metodami zdobienia jajek (technika aplikacyjna - oklejanie pisanek papierem, tkaniną, nasionami traw i zbóż itp., malowania) lub techniką Decoupage.
5 luty 2025 (środa) – Na Ludowo (12.00 – 14.00)
Otwarcie wystawy Sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory Działu Etnograficznego obejmujące szeroko pojętą sztukę ludową zarówno tę o charakterze rytualnym pod postacią tzw. plastyki obrzędowej (pisanki, gwiazdy kolędnicze, palmy wielkanocne itp.) jak i pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku powstające w wiejskich kuźniach i warsztatach. Podczas zwiedzania wystawy od godz. 12.00 do 14.00 goście będą mogli przyglądać się następującym pokazom:
- Wykonywanie frywolitki
- Tkanie krajki
- Wykonywanie pająków ze słomy i bibuły
- Wycinanie firanek z papieru
6 luty 2025 (czwartek) – AgroPrzygody – tajemnice wsi (10.00 – 14.00)
Lekcja muzealna Dzieje upraw i roślin uprawnych oparta o nowoczesną ekspozycję Dzieje rolnictwa w Polsce. Podczas lekcji uczestnicy zapoznają się z różnymi etapami ewolucji rolnictwa, począwszy od czasów prehistorycznych, kiedy to myśliwi i zbieracze zaczęli osiedlać się i uprawiać ziemię, aż po czasy nowożytne. Będą mieli okazję zobaczyć rekonstrukcje dawnych narzędzi rolniczych oraz poznać tradycyjne metody uprawy roli i hodowli zwierząt. Na zajęciach każdy będzie mógł spróbować swoich sił w mieleniu zboża na żarnach.
Na Wysokich Obrotach! – podróż po wystawie stałej Maszyny parowe i ciągniki rolnicze liczącej 67 zabytkowych traktorów i 13 lokomobil parowych. Uczestnicy zajęć odkryją różnorodność maszyn parowych i ciągników rolniczych z dawnych lat, poznając ich budowę, zasady działania oraz znaczenie w historii. Przewodnik zaprezentuje unikalne eksponaty, opowiadając ciekawe historie związane z ich użyciem. Punktem kulminacyjnym będzie uruchomienie zabytkowego ciągnika PORSCHE DIESEL SUPER EXPORT z 1963 r.!
KINO MUZEUM – Bajkowe powroty – magia dawnych opowieści (12.00 – 14.00)
Zapraszamy do nowoczesnej Sali edukacyjnej w Centralnym Magazynie Zbiorów na wyjątkową projekcję, która przeniesie widzów w świat klasycznych bajek, pełnych magii, przygód i niezapomnianych postaci. Bajkowe Powroty: Magia Dawnych Opowieści to podróż do czasów, gdy animacja i opowieści dla dzieci kształtowały wyobraźnię pokoleń. W programie znajdą się kultowe bajki, które zachwycały dzieci i dorosłych na całym świecie. Od klasycznych opowieści o księżniczkach i rycerzach, przez przygody zwierząt, aż po fantastyczne krainy – każda z bajek dostarczy widzom niezapomnianych emocji i nostalgii. Dla uczestników przewidziany jest także słodki poczęstunek.
Więcej informacji na temat oferty RetroFerie | Inspiracje z Dawnych Lat na stronie internetowej muzeumrolnictwa.pl
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: Paulina Dulewicz