Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festiwal „Kierunek Wschód VI” oficjalnie otwarty

7 października 2022

5 października w Białymstoku rozpoczął się „Kierunek Wschód” – przegląd teatralny prezentujący zagraniczne spektakle. Festiwal zainaugurował „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego w wykonaniu zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Festiwal „Kierunek Wschód VI” finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

– Po dwóch pandemicznych latach udaje się nam wrócić do tego, do czego teatr jest stworzony. To kontakt widza z aktorem i wspólne przeżywanie sztuki. Jestem dumny, że ten festiwal udaje się nam organizować już po raz szósty – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

Widzowie gromkimi brawami nagrodzili artystów, którzy wystąpili na scenie Kina TON.

– Cieszymy się, że z roku na rok „Kierunek Wschód” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że program artystyczny, który przygotowaliśmy będzie satysfakcjonujący, a spotkania z artystami będą inspirujące zarówno dla widzów, jak i naszej instytucji – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienia: „Klasa” Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru z Ukrainy, „Tramwaj zwany pożądaniem” Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi  z Gruzji, „Eurydykę”  w wykonaniu Narodowego Teatru Akademickegoi im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu  z Armenii, „Gęsi-ludzie-łabędzie” Niezależnej Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi, „Bachantki – krótka historia rozkładu” Narodowego Teatru w Bitoli z Macedonii Północnej, „Mary” Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy oraz „IN-NI” Kijowskiego Akademickiego Teatru „Złota Brama” z Ukrainy.

Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, po wszystkich spektaklach odbędą się spotkania i rozmowy z artystami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok.

Festiwalowe spektakle można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2). Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie teatru.

oprac.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Małgorzata Sawicka

7 października 2022

Powrót na początek strony