Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Święto całego polskiego prawosławia

14 maja 2024

Rozpoczęły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej / Kamil Timoszuk

Utwory Chóru Uniwersyteckiego Aleksandra Jana Cuza „Universitas” w Jassach rozpoczęły 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Inauguracja odbyła się w poniedziałek, 13 maja, w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. W tym wyjątkowym dla miłośników muzyki cerkiewnej wydarzeniu uczestniczyło wiele osób, wśród nich wicemarszałek województwa Wiesława Burnos i wojewoda Jacek Brzozowski.

W tym roku mija sto lat od nadania autokefalii (niezależności od jakiejkolwiek pozakrajowej władzy duchowej i świeckiej) Kościołowi prawosławnemu. I dlatego tegoroczne dni muzyki cerkiewnej mają szczególne znaczenie dla wiernych. Co podkreślał w swoim wystąpieniu dziekan hajnowski ks. mitrat Michał Niegierewicz.

– Jest to swoiste święto całego polskiego prawosławia. Ten akcent będzie przewijał się podczas trwania całego festiwalu. Dlatego niezwykle cieszymy się z licznej obecności tak wspaniałych gości i melomanów śpiewu cerkiewnego – mówił. 

Dziedzictwo prawosławia na Podlasiu

Z kolei Wiesława Burnos podkreślała, że województwo podlaskie jest regionem o szczególnym znaczeniu dla chrześcijan.

– Nasz region leży na styku kultur. Symbolem tego jest, chociażby piękne i bogate dziedzictwo prawosławia na Podlasiu. Nigdzie indziej w Polsce kultura katolicka z prawosławną tak pięknie się nie przenika i nie dopełnia. Dlatego nigdzie indziej nie mogłaby powstać taka wspaniała inicjatywa, jak rozpoczynające się dzisiaj Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – mówiła.

O samej inicjatywie festiwalu wypowiedział się wojewoda Jacek Brzozowski.

– Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w podlaskim kalendarzu. Nie sposób przecenić jego znaczenia dla tradycji muzycznej związanej ze wschodnią liturgią. Co roku obcujemy tu z dziełami, które są prawdziwym wzorem do naśladowania – mówił wojewoda.

Podkreślił również, że to właśnie 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej jest jednym z czynników, dzięki którym stale poszerza się grono osób, które docenia skarby cerkiewnej sztuki i to m.in. dzięki niemu ten rodzaj muzyki ciągle żyje i się rozwija.

Natomiast biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus nawiązał do wpływu muzyki na duchowość wiernych.

– Piękno duchowe i głębia wypływają z harmonii muzyki cerkiewnej. Muzyka ta przenosi nas w świat duchowej refleksji i kontemplacji. Jej moc kieruje nas ku Bogu i umacnia nas do wiary – wskazał.

Nie tylko koncerty

Poniedziałkowa uroczystość była też okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju duchowości i myśli prawosławnej, za pracę dla dobra Cerkwii i za działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan.

Orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny odznaczono ks. mitrata Michała Niegierewicza. Z kolei Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego przyznane zostały m.in. Magdalenie Żdanuk i ojcu Jarosławowi Jóźwikowi za wkład w przetłumaczenie Kodeksu Supraskiego na język nowożytny. Nagrodę tę otrzymał również ojciec Gieorii Łatuszka z Mińska, a także Bractwo Trzech Świętych Hierarchów i prof. Stefan Dudra.

W uroczystej inauguracji wzięli udział również m.in.: Maciej Żywno – wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Protas – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Stefan Krajewski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Truskolaski – poseł na Sejm, a także Tomasz Frankowski – poseł do Parlamentu Europejskiego. Wśród gości byli też hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, duchowni Kościoła katolickiego, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowcy.

***

Tegoroczna edycja przeglądu, tak jak i poprzednie, ma formę konkursową. Tym razem o nagrody będą rywalizowały 23 chóry z 6 państw – Rumunii, Łotwy, Litwy, Macedonii, Serbii oraz Polski. Przesłuchania z kolei będą trwały dwa dni – 16 i 17 maja, a wyniki zostaną ogłoszone 18 maja. W tym dniu nagrodzone wykonania będzie można ponownie usłyszeć o godzinie 15 podczas Koncertu Galowego w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.

Oprócz przeglądu, w ramach festiwalu odbędzie się też szereg koncertów i wydarzeń towarzyszących na terenie całego województwa, a wśród nich m.in. sesja naukowa poświęcona 100-leciu uzyskania Autokefalii (niezależności) Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prowadzona przez biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza. Wykład odbędzie się 19 maja, o godz. 19, w Bielskim Domu Kultury. Szczegółowy plan tego oraz innych wydarzeń towarzyszących można zobaczyć na stronie organizatora.

A organizatorem 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej są: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzki Cerkiewnej, Parafia Prawosławna św. Trójcy w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury.

Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys

Publikujący: Dawid Korpacz

14 maja 2024

Powrót na początek strony