Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Już wkrótce 8. edycja festiwalu „Kierunek Wschód”

12 września 2024

To jedno ze sztandarowych wydarzeń Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Od kilku lat na przełomie września i października białostocka scena gości artystów zza wschodu – tego bliskiego i trochę dalszego. O szczegółach tegorocznej edycja festiwalu „Kierunek Wschód” organizatorzy informowali w czwartek, 12.09. A na festiwalowe spektakle zapraszał widzów m.in. marszałek Łukasz Prokorym.

„Kierunek Wschód” to międzynarodowy przegląd teatralny prezentujący spektakle zespołów głównie zza wschodniej granicy Polski. Jego celem jest, jak sama nazwa wskazuje, otwarcie się na sztukę pogranicza, na zbliżenie i wzajemne inspirowanie środowisk artystycznych wschodu i zachodu. W tym roku rozpocznie się 30.09, a zakończy 7.10.

– Myślę, że od pierwszej edycji było wiadomo, że ten projekt będzie kontynuowany, bo gdzie, jak nie tu, w stolicy Podlaskiego mieliby swoją twórczość prezentować artyści z Europy Wschodniej i z dalekiego pogranicza Europy i Azji. Jestem też dumny, że to właśnie u nas mogą występować niezależni artyści z Białorusi, że teatr ukraiński może się tu prezentować – powiedział marszałek. – Zachęcam do udziału w tym festiwalu i cieszę się, że samorząd województwa wspiera jego organizację. Jestem przekonany, że to świetna promocja regionu, a także ukazanie tego, kim jesteśmy, jaką mamy wrażliwość na różne kultury, na inność rozumianą jako coś bardzo pozytywnego. My, jako władze województwa podlaskiego, traktujemy to, jako wielką wartość naszego regionu – podkreślił.

Organizacja festiwalu jest finansowana w równych częściach z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa.

– Dzięki temu już ósmy raz mamy możliwość zaprezentowania czegoś, co łączy, a nie dzieli, sztuki pogranicza, sztuki różnych narodowości – zauważył dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak.  

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć teatry pochodzące z Czech, Gruzji, Litwy, Macedonii Północnej oraz niezależnych artystów białoruskich. Nowością jest udział w tym do tej pory tak „wschodnim” przeglądzie teatru ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Skąd pomysł na zaproszenie  „zachodnich” artystów – wyjaśniała zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego Martyna Faustyna Zaniewska.

 – Do tej pory festiwal skupiał się głównie na teatrach z Europy Wschodniej. Jednak, zważywszy na usytuowanie Białegostoku jako miasta położonego na skrzyżowaniu kultur wschodniej i zachodniej, uważamy, że ma on potencjał, by stać się platformą dla szerszej wymiany artystycznej i kulturowej – mówiła. –  Rozszerzenie formuły i zaproszenie teatrów z Europy Zachodniej i Ameryki pozwoli to na stworzenie wydarzenia jeszcze bardziej otwartego i międzynarodowego – zaznaczyła.

I to właśnie Lit Moon Theatre Company z Santa Barbara otworzy tegoroczny festiwal. Amerykańscy artyści zaprezentują „Wujaszka Wanię” Antona Czechowa.

Jeden dzień festiwalowy przygotuje zaproszone do współorganizacji tegorocznego festiwalu Centrum Kultury Białoruskiej. Ilona Karpiuk, zastępczyni dyrektora tej instytucji, mówiła o propozycjach przygotowanych przez CKB.

– 5 października o godz. 16 i następnie o godz. 20 będzie można zobaczyć spektakl na podstawie prozy niezależnej białoruskiej pisarki Ewy Wieżnawiec „Po co idziesz wilczku” – zapowiadała Ilona Karpiuk.

Warto zaznaczyć, że autorka jest pierwszą kobietą, która otrzymała białoruską Literacką Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. A jej opowieść i powstały spektakl mówią przede wszystkim o tym, jak znaczącą rolę mają kobiety dla przetrwania fundamentalnych wartości.

Wstęp na wszystkie spektakle festiwalowe jest bezpłatny. Wejściówki na przedstawienia będą dostępne w Kasie Teatru (ul. Suraska 1) od 25 września (środa) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki.

Spektakle będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie Ton (Rynek Kościuszki 2).

Program 8. edycji festiwalu „Kierunek Wschód” w załączeniu.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Aneta Kursa

12 września 2024

Powrót na początek strony