Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kwiecień w Operze i Filharmonii Podlaskiej

28 marca 2024

Kwiecień w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie miesiącem intensywnych przygotowań do kolejnej premiery. Już niedługo na Dużej Scenie przy Odeskiej zagoszczą arcydzieła repertuaru werystycznego: Pajace Ruggera Leoncavalla i Rycerskość wieśniacza Pietra Mascagniego. Białostocka inscenizacja pod batutą Massimiliano Caldiego i w reżyserii Michała Znanieckiego będzie prapremierą oryginalnej partytury Rycerskości wieśniaczej, którą opracowało wydawnictwo Bärenreiter. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą wydarzeń na kwiecień.

W kwietniu na Dużej Scenie będzie można zobaczyć show taneczno-wokalne Life is a Cabaret. Widowisko w reżyserii Mateusza Stachury, z udziałem ponad 30 artystów: tancerzy, muzyków i solistów, zagramy dwukrotnie w sobotę, 6 kwietnia (o godzinie 14 i 19) a także 21 i 28 kwietnia.

W repertuarze OiFP melomani znajdą propozycje interesujących koncertów. W piątek, 5 kwietnia, w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej wystąpią tegoroczni dyplomanci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ich występy już na stałe wpisały się w tradycję koncertową Opery i Filharmonii Podlaskiej. Czterech uczniów kończących w tym roku naukę zagra kompozycje Camille’a Saint-Saёnsa, Henryka Wieniawskiego, Luigiego Gianelli oraz Artura Lipnera. Orkiestrę OiFP poprowadzi Czesław Grabowski. Aranżacji utworów na orkiestrę dokonał Maksym Fedorov. Początek o godz. 19.

11 kwietnia, w Sali kameralnej ZSM, odbędzie się natomiast kolejny koncert z cyklu Studencka Scena Młodych. To projekt w ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Raz w miesiącu Studenci UMFC prezentują melomanom wybrany program artystyczny - to dla nich szansa, by występując przed publicznością, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać swój warsztat. 11 kwietnia usłyszymy wybrane arie i duety z oper Mozarta, Verdiego oraz operetek Ábraháma, Straussa czy Kálmána.

Następnego dnia (piątek, 12 kwietnia), w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej, odbędzie się koncert symfoniczny Mistrzowskie interpretacje z udziałem wirtuoza skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Melomani usłyszą dwa arcydzieła muzycznego romantyzmu: pełen elegancji I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha i monumentalną I Symfonię D-dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu Kameralnie na Kameralnej Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 19 kwietnia na godz. 19. W Sali kameralnej OiFP przy ul. Odeskiej z koncertem Muzyczne oblicza kobiety wystąpi zespół Respiro Duo. To będzie wyjątkowy projekt połączony z niezwykłą historią muzycznego onkoduetu. Monika Sasinowska – artystka Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej (sopran) oraz pianistka Agata Gabryjel wygrały walkę z nowotworem i dziś tworzą jedyny w swoim rodzaju zespół Respiro Duo. Kwietniowy koncert będzie ich kobiecą wizją najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, niejednokrotnie inspirowanych płcią piękną. Muzyczny wieczór z Respiro Duo pozwoli nam bliżej przyjrzeć się bohaterkom wybranych oper G. Donizettiego, G. Verdiego i G. Pucciniego, jak i operetek F. Lehára czy I. Kálmána. Poznamy królowe, reprezentantki ludu, uciśnione niewinności, porzucone kochanki i wielbione żony, kobiety naiwne i rządne władzy, oddane i zdrajczynie. Zanurzymy się w świecie magicznych dźwięków i kobiecych emocji. Koncert poprowadzi Maciej Nerkowski.

Najmłodszych melomanów w kwietniu OPiFP zaprasza na audycje muzyczne. 9, 10 i 12 kwietnia będzie można wziąć udział w rozśpiewanym spotkaniu Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków, a w drugiej połowie miesiąca w audycjach z cyklu Poranek Młodego Melomana, tym razem poświęconych rodzinie trąbek. Na audycje szkolne Gdzie tuba nie może, tam trąbkę pośle zapraszamy od 16 do 18 kwietnia, a na audycje familijne – 20 i 21 kwietnia.

W sobotę, 20 kwietnia, odbędzie się kolejna transmisja spektaklu z Metropolitan Opera. Tym razem widzowie zobaczą Jaskółkę G. Pucciniego. Ta słodko-gorzka historia miłosna w wykonaniu Pucciniego rzadko pojawia się w repertuarze Met. W rolę wytwornej kurtyzany Magdy wcieli się sopranistka Angel Blue. U jej boku ujrzymy zaś tenora Jonathana Tetelmana, debiutującego w nowojorskiej operze rolą Ruggero: młodego idealisty, który ofiarowuje kobiecie nowe życie. Orkiestrę Met poprowadzi Speranza Scappucci.

W kwietniu nie zabraknie także propozycji dla publiczności chętnie odwiedzającej Salę wystawową OiFP. W pierwszą sobotę miesiąca, 6 kwietnia, zapraszamy na spotkanie z twórczością Agnieszki Olczak i odkrycie nieskończonych możliwości wyrazu i ekspresji. Artystka przenosi nas w świat abstrakcji, gdzie forma staje się swobodną interpretacją uczuć, emocji i koncepcji. Infinity - bez granic to nie tylko wyjątkowa wystawa szklanych obiektów, ale także przestrzeń do refleksji nad nieskończonymi możliwościami sztuki i ludzkiej wyobraźni. Wernisaż uświetni występ Wiktorii Jakoniuk i Natalii Gawryluk (taniec) z towarzyszeniem gitarzysty Piotra Koguta. Spotkanie poprowadzi Marcin Zieniewicz. Początek o godz. 16.30.

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki
oprac.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Monika Pańko

28 marca 2024

Powrót na początek strony