Literatura i kultura online, czyli Tydzień z Filologią UwB
„Tydzień z Filologią UwB” to w sumie 12 spotkań, podczas których przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki, kanadystyki i amerykanistyki przybliżą młodzieży problematykę związaną z nowoczesnymi badaniami z zakresu literatury i kultury.
- W tym roku szczególny nacisk kładziemy z jednej strony na kanoniczne utwory literatury polskiej i światowej, a z drugiej – na teksty dotyczące przemocy, tożsamości i współczesnych przekształceń tradycji. Nie zabraknie jednak i innych zagadnień, jak kultura francuska (i kuchnia) XVIII wieku. Chcemy bowiem rozmawiać zarówno o lekturach, jak i o ważnych utworach czy zjawiskach nieujętych w programach nauczania szkół średnich, tak, aby stworzyć młodym ludziom okazję do powtórzenia materiału (przed egzaminem maturalnym) oraz do poszerzenia swoich literacko-kulturowych horyzontów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr hab. Monika Bednarczuk, jedna z organizatorek „Tygodnia z Filologią UwB”.
Wśród tegorocznych propozycji tematycznych znalazły się m.in. Trauma, fantastyka i plebejskość w poezji najnowszej (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Anna Adamowicz i Justyna Kulikowska); Miłość, diabeł i literatura. Wokół „Mistrza i Małgorzaty”; „Mała Apokalipsa”; „Noc Listopadowa”; Doświadczenia łagrowe w literaturze XX wieku; „Życie po życiu” powieści realistycznej. Co wspólnego ma powieść XIX wieku ze współczesną literaturą i serialami; O upiorach, wąpierzach i rusałkach, czyli obraz wierzeń słowiańskich u polskich romantyków.
Wszystkie spotkania będą odbywać się online, za pośrednictwem aplikacji MS Teams.
- Przyjmujemy zgłoszenia grup młodzieży od nauczycieli i nauczycielek, lecz również od indywidualnych uczniów i uczennic zainteresowanych udziałem w prelekcjach. Gorąco zapraszamy na spotkania z naszym Wydziałem! – dodaje dr hab. Monika Bednarczuk.
Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia drogą mailową. Wszystkie szczegóły oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UwB.
źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk