„LODOŁAMACZKA” - Swiatłana Cichanouska w Książnicy Podlaskiej
Obowiązują bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc ograniczona!
Spotkanie będzie transmitowane na fanpage'u Książnicy Podlaskiej na Facebooku.
Tego dnia biblioteka będzie czynna do godz. 14.
O książce:
Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi.
Pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej!
Na kartach Lodołamaczki Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej - zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów?
Oto pierwsza na świecie książka o prawdziwej „czułej przewodniczce”, która zdobyła nie tylko serca swoich rodaków, lecz także uznanie i szacunek na całym świecie. Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni na uchodźstwie. Przywódczyni kraju, w którym pozostaje za kratami jej mąż oraz kilkuset innych zakładników dyktatury. Kraju, który groził jej wieloletnim więzieniem i odebraniem najcenniejszego, co ma - dzieci.
Na uwagę zasługuje też to, jak Szoszyn podsumowuje wydarzenia na Białorusi ostatnich dekad i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. Czyni to „Lodołamaczkę” nie tylko biografią wybitnej postaci, ale również wciągającym kompendium wiedzy na temat współczesnej i nieco dawniejszej Białorusi.
źródło: Wydawnictwo Literackie
Organizatorzy spotkania: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Wydawnictwo Literackie; współorganizatorzy: Białoruskie Radio Racja, „Niwa” - tygodnik Białorusinów w Polsce
źródło: Książnica Podlaska w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz