Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Łukasz Prokorym odwiedził Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

12 września 2024

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie / Paweł Krukowski

Zwieńczeniem środowego (11.09) pobytu marszałka Łukasza Prokoryma w Sejnach, była wizyta w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, funkcjonującym pod pieczą samorządowego Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Mieści się ono w malowniczo położonym nad brzegiem jeziora Hołny dworze, należącym niegdyś do rodziny najwybitniejszego polskiego poety XX wieku, noblisty Czesława Miłosza.

Międzynarodowe Centrum Dialogu otwarto w 2011 r. Inicjatywa, wspierana przez samego pisarza, miała na celu ożywienie wielokulturowego dziedzictwa regionu.

– Krasnogruda to miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością, ale także spogląda w przyszłość. To niezwykłe, jak w jednym miejscu można stworzyć przestrzeń do dialogu międzykulturowego, a jednocześnie pielęgnować lokalne dziedzictwo – powiedział marszałek Łukasz Prokorym podczas swojej wizyty.

Marszałek spotkał się również z Małgorzatą Sporek-Czyżewską – współzałożycielką i dyrektorką Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, który zarządza dworem w Krasnogrudzie. Towarzyszyli im m.in. radny sejmiku województwa Waldemar Kwaterski i starosta sejneński Maciej Plesiewicz.

Dwór jest dzierżawiony od Lasów Państwowych, a dzięki funduszom norweskim udało się go zrewitalizować, przywracając jego przedwojenny wygląd. Odbudowano również budynki gospodarcze i odnowiono ogród. Dyrektorka opowiadała o historii i funkcjonowaniu tego miejsca, gdzie działalność artystyczna i edukacyjna splata się z pamięcią historyczną, a także o aktualnych sprawach Ośrodka.

W pracowniach artystycznych prowadzone są zajęcia skierowane głównie do dzieci i młodzieży, a także działania terapeutyczne i integracyjne, które łączą lokalne społeczności polskie i litewskie.

– Myślimy o Krasnogrudzie jako o miejscu z przeszłości, ale jednocześnie nowym, z perspektywą na przyszłość. Z pełnym szacunkiem podchodzimy do historii i pamięci tego miejsca – mówiła Małgorzata Sporek-Czyżewska. – Krasnogruda to wspomnienie Czesława Miłosza, opowieść o dawnych czasach, ale przede wszystkim ośrodek, w którym gromadzimy lokalną społeczność. Staramy się budować wspólnotę, bo uważamy, że ważne jest, aby ludzie mieli swoje własne miejsce.

Odnosząc się do historii miejsca, Sporek-Czyżewska zaznaczyła, że dwór odbudowano na podstawie wspomnień najstarszych mieszkańców, co zobowiązało ich do zaopiekowania się pamięcią tych rodzin. Była to inspiracja do stworzenia wystawy „Biblia domowa – Opowieści o domu rodzinnym”, która wciąż jest w fazie tworzenia. Wystawa prezentuje mapę miejsca: jeziora, drogi, miniaturki domów, a także zbiory archiwalne dokumentujące historię mówioną – filmy, opowieści, fotografie z rodzinnych albumów, dokumenty i pamiątki.

– Instalacja ma charakter otwartej księgi, która opowiada historię Krasnogrudy. To mapa naszej przestrzeni, opowieść o ludziach, którzy tu mieszkali. Wystawa zawiera nazwiska zarówno polskie, jak i litewskie. Naszym celem jest pielęgnowanie wspólnej pamięci i oddanie szacunku każdemu, kto tutaj żył – wyjaśniała Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Międzynarodowe Centrum Dialogu to nie tylko miejsce spotkań artystów i twórców, ale także przestrzeń dla działań edukacyjnych, które wzmacniają więzi międzykulturowe.

Anna Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

12 września 2024

Powrót na początek strony