Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Majówka w Skansenie – atrakcje w wiosennym sezonie PMKL

29 kwietnia 2024

Opowieści o bajkach ludowych, zwyczajach związanych z Wielkanocą, a także obchody święta narodowego. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) przygotowało atrakcje na każdy dzień tegorocznej majówki. Początek wszystkich spotkań o godz. 11.

Pierwszy dzień „Majówki w Skansenie” upłynie pod hasłem „Prawosławna Wielkanoc”. Pracownicy muzeum oprowadzą po wystawie prezentującej tradycyjny stół wielkanocny w zabytkowej chałupie, zamieszkiwanej dawniej przez rodzinę wyznania prawosławnego. Uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztatach wykonywania bożniczek, czyli tradycyjnych wycinanek przysłaniających ikony.

Drugiego maja tematem spotkania będzie książka dla dzieci „Cuda nad Rospudą”, czyli bajki ludowe Podlasia i Suwalszczyzny. Wydarzenie rozpocznie się zwiedzaniem wystawy plenerowej prezentującej ilustracje do bajek. Później odbędą się wspólne gry, zabawy i quizy.

W ostatni dzień majówki zaplanowano celebrowanie Święta Narodowego Trzeciego Maja. Będzie wspólne malowanie polskiej flagi, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz biesiadowanie przy ognisku.

Kilka dni temu PMKL oficjalnie wystartowało także z nowym sezonem. Jak co roku głównym punktem programu było wiosenne kolędowanie z Konopielką, które dawniej  było nieodłącznym elementem Wielkanocy na podlaskiej wsi.

Wraz z nowym sezonem wprowadzono także kilka zmian. Jedną z nich jest zmiana lokalizacji kasy PMKL. Teraz mieści się ona w budynku leśniczówki, po prawej stronie, obok głównej bramy wjazdowej do skansenu. To tam można kupić bilety, wydawnictwa oraz pamiątki, zapłacić za zajęcia edukacyjne, a także uzyskać wszelkie informacje na temat zabytków i oferty edukacyjnej.

źródło: Podlaski Instytut Kultury Ludowej
oprac.: Paulina Tołcz
fot.: Kamil Timoszuk  

Opublikował: Barbara Likowska-Matys

29 kwietnia 2024

Powrót na początek strony