Majówka w Skansenie – atrakcje w wiosennym sezonie PMKL
Pierwszy dzień „Majówki w Skansenie” upłynie pod hasłem „Prawosławna Wielkanoc”. Pracownicy muzeum oprowadzą po wystawie prezentującej tradycyjny stół wielkanocny w zabytkowej chałupie, zamieszkiwanej dawniej przez rodzinę wyznania prawosławnego. Uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztatach wykonywania bożniczek, czyli tradycyjnych wycinanek przysłaniających ikony.
Drugiego maja tematem spotkania będzie książka dla dzieci „Cuda nad Rospudą”, czyli bajki ludowe Podlasia i Suwalszczyzny. Wydarzenie rozpocznie się zwiedzaniem wystawy plenerowej prezentującej ilustracje do bajek. Później odbędą się wspólne gry, zabawy i quizy.
W ostatni dzień majówki zaplanowano celebrowanie Święta Narodowego Trzeciego Maja. Będzie wspólne malowanie polskiej flagi, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz biesiadowanie przy ognisku.
Kilka dni temu PMKL oficjalnie wystartowało także z nowym sezonem. Jak co roku głównym punktem programu było wiosenne kolędowanie z Konopielką, które dawniej było nieodłącznym elementem Wielkanocy na podlaskiej wsi.
Wraz z nowym sezonem wprowadzono także kilka zmian. Jedną z nich jest zmiana lokalizacji kasy PMKL. Teraz mieści się ona w budynku leśniczówki, po prawej stronie, obok głównej bramy wjazdowej do skansenu. To tam można kupić bilety, wydawnictwa oraz pamiątki, zapłacić za zajęcia edukacyjne, a także uzyskać wszelkie informacje na temat zabytków i oferty edukacyjnej.
źródło: Podlaski Instytut Kultury Ludowej
oprac.: Paulina Tołcz
fot.: Kamil Timoszuk
- PIK nagrodzi animatorów, inicjatywy oraz instytucje kultury z całego regionu
- Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje zabytek miesiąca – grudzień 2024
- Warsztaty fotograficzne w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
- Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Bronisław Chromy – Kamień i brąz”