Małgorzata Dmitruk i Waldemar Janda w Białej Synagodze
Małgorzata Dmitruk urodziła się w 1974 r. w Bielsku Podlaskim. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995-99 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 2013 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Od 2014 r. prowadzi Pracownię Druku Wypukłego i Wklęsłego w katedrze Rysunku i Malarstwa na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. W 2019 r. została profesorem nadzwyczajnym.
Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, ilustracją, książką artystyczną, tkaniną unikatową, obiektem, projektowaniem ubioru, scenografią, instalacją. Jej sztuka jest silnie inspirowana podlaską kulturą, tradycją i obyczajowość.
Pokazywała swoje prace na ponad 60 wystawach indywidualnych i ponad stu zbiorowych w Polsce oraz za granicą: (m.in. w Niemczech, Bułgarii, Francji, Holandii, Białorusi, Litwie, Ukrainie, Bośni i Hercegowinie, Norwegii, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Czechach, Słowacji, Libanie, Japonii, Hiszpanii, Włoszech).
Waldemar Janda to uznany dziennikarz, reżysera i dokumentalista. Jest autorem wielu filmów poświęconych tematyce mniejszości narodowych i grup etnicznych.
Film „Syzyf z Mińska", którego jest współautorem i który będzie tematem spotkania w Białej Synagodze, opowiada o nauczycielu Małgorzaty Dmitruk, mistrzu sztuki litografii - Dmitriju Vasil’eviču Malatkovym.
źródło: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Aneta Kursa