O nierównościach ekonomicznych wśród szlachty na bielskim sejmiku
Dr hab. Piotr Guzowski zajmuje się historią gospodarczą, demografią historyczną i historią środowiskową. Z kolei dr Poniat interesuje się historią społeczno-gospodarczą i demografią ziem dawnej Rzeczypospolitej w XVIII i XIX wieku. Swoje badania koncentruje wokół takich kwestii jak: mobilność społeczna, specyfikacja, nierówności ekonomiczne czy rynek pracy.
***
Od 1569 roku województwo podlaskie składało się z ziemi drohickiej, mielnickiej i bielskiej. W stolicy każdej z nich odbywał się odrębny sejmik, przy czym w przypadku ziemi bielskiej był to Brańsk. Nawiązując do tej tradycji Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim organizuje cykliczne, odbywające się raz na kwartał spotkania w formie debaty, panelu dyskusyjnego pod hasłem „Sejmik bielski”.
Podczas spotkań znane osoby świata nauki wygłaszają referaty wprowadzające uczestników w tematykę związaną z historią ówczesnego państwa i sytuacją społeczno-gospodarczą ziemi bielskiej w kontekście historii Rzeczpospolitej oraz Europy. Wśród prelegentów znajdują się specjaliści reprezentujący różne dyscypliny oraz podejście metodologiczne, co sprzyja nie tylko przybliżaniu historii, ale również dyskusji i konfrontacji różnych stanowisk.
źródło: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk