Ośrodek Pogranicze zaprasza do Sejn i Krasnogródy na wernisaż i spotkanie autorskie
Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach
PAMIĘĆ ROŚLIN
Wystawa fotografii z Getta Wileńskiego organizowana jest w ramach Roku Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta. Otwarcie we wtorek, 11 lipca o godz. 16. w Białej Synagodze w Sejnach (wstęp wolny).
DOVILĖ DAGIENĖ DODA, artystka-fotografik, doktor sztuki Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Prace artystki inspirowane są eksploracją pamięci, zapomnienia, wyobraźnią i miejscem/czasem dzieła fotografii. Artystka od 2006 roku uczestniczy w wystawach zbiorowych, miała też kilka wystaw autorskich na Litwie i za granicą.
W 2019 roku otrzymała Nagrodę J. Dovydėnasa (przyznawaną przez Litewski Związek Artystów Fotografików) za najbardziej doniosłe projekty fotografii humanistycznej i dokumentalnej, dzieła artystyczne i wystawy.
W 2020 roku Litewskie Ministerstwo Kultury uhonorowało ją Nagrodą Fotograficzną im. B. Buračasa „za konceptualne i pełne empatii spojrzenie na stare, drewniane litewskie synagogi, subtelność, z jaką artystka nadaje sens pamięci i przyrodzie, oraz za imponujący sposób przedstawiania idei”.
Organizatorzy: Litewski Instytut Kultury oraz Fundacja Pogranicze, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.
W STRONĘ HAIKU
Spotkanie z japonistką dr (Ph.D.) Agnieszką Żuławską-Umedą, które poprowadzi Krzysztof Czyżewski odbędzie się 11 lipca o godz. 17 w kawiarni literacka "Piosenka o porcelanie" w Krasnogrudzie (wstęp wolny)
dr (Ph.D.) Agnieszka Żuławska-Umeda - japonistka, tłumaczka języka japońskiego, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego od 1987 roku. Wykłada poetykę japońską, metodę odczytywania klasycznych tekstów chińskich po japońsku i warsztat przekładu literackiego. Od 2009 r. członek Polskiego PEN Clubu. Od 2011 r. prowadzi Szkołę haiku przekładając i publikując strofy polskich poetów w japońskim miesięczniku Kuzu. Główne publikacje: Haiku. Zbiór XVII i XVIII wiecznych strof (przekład, wstęp i komentarze), Ossolineum, Wrocław (1983), Matsuo Basho, Z podróżnej sakwy z dodaniem Dziennika podróży do Sarashna, Sen, Warszawa (1994), Miyamoto Musashi. Księga Pięciu Kręgów, Diamond Books, Bydgoszcz (2001). Samurajskie wersety, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa (2005). Obecnie pracuje nad monografią Poetyka kultury japońskiej.
źródło: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach / Fundacja Pogranicze
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: UMWP