Podlasianie z Oskarami
48. edycja nagrody im. Oskara Kolberga
– Uroczystość wręczenia wyjątkowych nagród adresowana jest do artystów, osób, instytucji i organizacji wspierających rodzime tradycje w różnych regionach naszego kraju. Cieszę się, że ta gala, jak co roku, jest okazją do zaprezentowania wysokiej jakości i bogactwa polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim do uhonorowania jej twórców - powiedział prof. Piotr Gliński.
Wojciech Kowalczuk etnograf, muzealnik, autor wielu projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski otrzymał nagrodę w kategorii dla badaczy, naukowców i animatorów.
Natomiast Ludgarda Sieńko doceniona została w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego. Jej prace Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma w swojej kolekcji tkanin dwuosnowowych.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, które ustanowiono w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Nagroda im. Oskara Kolberga to najważniejsze i najstarsze w Polsce wyróżnienie za zasługi dla kultury ludowej.
źródło: PMKL, MKiDN
oprac.: Aneta Kursa