Podlaskie zabytki uwiecznione w kadrze przez najmłodszych mieszkańców regionu
W konkursie wzięły udział dzieci, które w swoich pracach przedstawiły piękno i unikatowość zabytków, różnorodność tradycji i kultur województwa podlaskiego.
– To jest budujące, jak wysoki jest poziom tych prac. To bardzo dobrze, że chcecie dbać o nasze dziedzictwo narodowe, o to wszystko, co mamy najpiękniejsze w regionie. Jak widzę liczbę tych prac i uczestników, to jestem spokojny, że piękno w Podlaskiem przetrwa i będzie przekazywane z pokolenia na pokolenie – mówił Artur Kosicki.
Pasja i nauka
Jak poinformował, jest to pierwszy tego typu konkurs o charakterze edukacyjnym skierowany do najmłodszych mieszkańców województwa. I nie ostatni.
– Chcemy edukować na temat tego, co mamy najlepsze. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak dużą wiedzę macie o naszym regionie, bo to też świadczy o was i o waszych rodzicach, że bardzo dobrze was wychowali – zaznaczył marszałek.
W podobnym tonie wypowiadała się Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.
– Jestem całym sercem za tego typu inicjatywami i cieszę się, że powstały tak piękne zdjęcia wykonane właśnie przez was – podkreśliła.
Spośród blisko 30 zgłoszeń komisja konkursowa wybrała najciekawsze fotografie w trzech kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.
Podlaskie perełki
Jedna z laureatek, Agata Ignatowicz, trzecioklasistka z Białegostoku, mówiła o tym, co ją zainspirowało do zrobienia fotografii.
– Bardzo spodobało się mi to miejsce, bo co roku jeżdżę tam razem z dziadkiem i robimy bardzo dużo zdjęć – mówiła o swojej fotografii przedstawiającej ruiny Kościoła Św. Antoniego w Jałówce.
Wśród fotografowanych obiektów, które uzyskały uznanie komisji, znalazła się też m.in. zabytkowa kaplica drewniana przy źródełku w Hodyszewie, meczet w Kruszynianach, Pałac Roszkowskich w Tyborach-Kamiance czy Pałac Branickich.Ten ostatni zabytek zachwycił Adama Litwiniuka, ucznia piątej klasy, który zdobył w swojej kategorii pierwsze miejsce.
– Zdjęcie zrobiłem spontanicznie podczas zwiedzania Pałacu Branickich. Według mnie to najładniejszy zabytek na całym Podlasiu – mówił.
Laureaci i nagrody
W konkursie przyznano osiem głównych nagród w postaci wysokiej klasy aparatów fotograficznych. Otrzymali je : Franciszek Topczewski (I miejsce), Błażej Korpacz (II miejsce) oraz Chorłampowicz Gabriel (III miejsce), Adam Litwiniuk (I miejsce), Magdalena Zubczyńska (II miejsce), Amelia Michalczuk (I miejsce), Martyna Pietkiewicz (II miejsce) oraz Maciej Smela (III miejsce).
Przyznano również dziesięć wyróżnień.
Konkurs miał na celu promocję zabytków, ich walorów, dziedzictwa kulturowego i narodowego województwa podlaskiego oraz pokazanie mieszkańcom i turystom potencjału historycznego regionu.
Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Babulewicz
- PIK nagrodzi animatorów, inicjatywy oraz instytucje kultury z całego regionu
- Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje zabytek miesiąca – grudzień 2024
- Warsztaty fotograficzne w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
- Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Bronisław Chromy – Kamień i brąz”