Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podróż przez folklor całego świata. Przed nami 15. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

14 lipca 2023

PIK - konferencja Oktawa Kultur

Przed nami 15. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur / Paweł Krukowski/UMWP

Kilkanaście zespołów ludowych z Podlaskiego, Polski i z zagranicy pojawi się na festiwalowej scenie tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur. Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury (PIK) odbędzie się w dniach 27-30 lipca. Na doroczny festiwal zapraszali podczas piątkowej (14.07) konferencji: marszałek Artur Kosicki i dyrektor PIK Wiktoria Wnorowska.

Marszałek Kosicki, zapraszając wszystkich do udziału w Podlaskiej Oktawie Kultur, podkreślał, że po „covidowej” przerwie, wraca on do formuły wielkiego festiwalu ze znaczącym udziałem zagranicznych artystów.

– Jego istotą jest zaprezentowanie bogactwa wielokulturowego naszego województwa, ale też tradycji i kultury innych regionów i krajów – mówił marszałek. – Dla nas to okazja, by pokazać, co mamy tu u nas najlepszego i zachęcić do odwiedzania naszego regionu tak w czasie festiwalu, jak i przy innych okazjach.

Życząc uczestnikom festiwalu, żywego kontaktu z kulturą ludową regionu, kraju i świata, ale także po prostu dobrej zabawy, marszałek Kosicki, podkreślił, że program tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle bogaty. Nawiązała do tego także Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK.

– Podlaska Oktawa Kultur w tym roku gości wykonawców z całego świata, mamy artystów z Macedonii, Włoch, Turcji, Ukrainy, USA, Łotwy, Słowacji i Ukrainy ­ – powiedziała Wiktoria Wnorowska. – Wykonawcy prezentują muzykę ludową, tradycyjną. To wielkie przedsięwzięcie i barwne wydarzenie. Serdecznie zapraszam.

Jak podkreśliła Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK, festiwalowi przyświeca idea prezentacji wielu kultur.

– I tego, co w województwie podlaskim jest najpiękniejsze, czyli różnorodności, która może łączyć. I ta różnorodność będzie prezentowana przez zespoły i ludzi, którzy są nośnikami tradycji – dodała.

Wiele wydarzeń w wielokulturowym Podlasiu

Szczegóły dotyczące koncertów i poszczególnych wykonawców przekazał Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur. Jak poinformował, festiwal rozpocznie się od POKtańcówki w przestrzeni Młynowa Białystok, którą zaplanowano na czwartek, 27 lipca. Na początek imprezy o godz. 18 zagrają: Kapela Juliusza Kublika i Jan Kamiński (Polska). O godz. 19 wystąpią Chłopcy z Nowoszyszek (Polska). Vesnyanka (Ukraina) zagra o godz. 20:15. Na zakończenie (godz. 21:30) wystąpi Hajda Banda/Гайда Банда (Polska/Białoruś).

Następnego dnia, w piątek (28.07) o godz. 18 na Rynku Kościuszki w Białymstoku rozpoczną się koncerty festiwalowe. Pierwszego dnia publiczności zaprezentują się: Skalićan (Słowacja), Vesnyanka (Ukraina), Fanfara Station (USA, Włochy, Tunezja) i o 21 polska gwiazda – zespół Enej.

W sobotę (29.07) wystąpią z kolei: gruziński Mdzlevari, Tikvesh z Macedonii, Kobiety Wschodu z Polski i łotewski Auli.

Festiwal zamkną niedzielne (30.07) występy Kurpii Zielonych, zespołu Mokoomba z Zimbabwe i polskiej doskonale znanej formacji: Golec uOrkiestra.

W programie zaplanowano także wydarzenia towarzyszące: warsztaty tańca, a także koncerty w Suchowoli, Łomży, Drohiczynie, Zambrowie i Łapach.

Szczegółowy program i informacje o wykonawcach znajdują się na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Młodzi i zdolni

Podczas piątkowej konferencji wręczono też czeki z dotacjami, jakie PIK, pełniący funkcję regionalnego operatora rządowego programu Bardzo Młoda Kultura, przyznał dwunastu podlaskim ośrodkom kultury na łączną kwotę 120 tys. zł. Program ten ma być szansą dla młodych ludzi na odzyskanie pewnej równowagi, wzmocnienia pewności siebie, przekonania, że ich głos jest ważny.

– Takie kulturalne działania oddolne są bardzo cenne – podkreślał marszałek.

Projekty, które otrzymały dofinansowanie, są bardzo różnorodne – od warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych, literackich, plastycznych po happeningi artystyczne.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Monika Pańko

14 lipca 2023

Powrót na początek strony