Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd województwa przekazał dotacje na podlaskie zabytki

3 kwietnia 2024

Marszałek Kosicki, przewodniczący Dębski oraz dwie panie, które trzymają czek

Samorząd województwa przekazał dotacje na podlaskie zabytki

Łącznie do zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków, trafi 5,4 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na prace remontowe, konserwatorskie i roboty budowlane. W środę, 3 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku symboliczne czeki z dotacjami przekazali beneficjentom m.in.: marszałek Artur Kosicki, członkini zarządu województwa Wiesława Burnos oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Dotacje zostały przyznane w ramach konkursu na dofinansowanie prac przy zabytkach. W tym roku, jak podkreślał Artur Kosicki, pula pieniędzy do rozdysponowania była rekordowo duża.

– Tak wysokiego wsparcia jeszcze nie było, a to jest dowód na to, jak traktujemy przywiązanie do tradycji i do historii województwa – podkreślał. – Chcę też zaznaczyć, że wszystkie poprawnie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie – dodał.

Marszałek poinformował, że w latach 2019-2024 na remonty podlaskich obiektów zabytkowych pozyskano również znaczne środki z budżetu państwa i funduszy unijnych – łącznie z pieniędzmi z budżetu to kwota około 100 mln zł.

– Od początku kadencji tego zarządu mówiliśmy, że realnie chcemy wspierać ochronę naszych zabytków, bo one są wizytówką regionu. Słowa dotrzymaliśmy – powiedział.

Natomiast Wiesława Burnos przytoczyła słowa abp. Józefa Guzdka, który dziękując jakiś czas temu zarządowi za ochronę dziedzictwa regionu, powiedział: „nas nie będzie, a świątynie i zabytki zostaną”.

Wśród podlaskich zabytków najwięcej jest obiektów sakralnych

Do konkursu o dotacje wpłynęły 74 wnioski, z czego 71 otrzymało pozytywną rekomendację. W zdecydowanej większości dotyczyły one remontów obiektów sakralnych: świątyń katolickich, prawosławnych czy domów modlitw staroobrzędowców. 

Jak zaznaczył Bogusław Dębski, w Podlaskiem to właśnie świątynie stanowią znaczną część obiektów zabytkowych.

– Jesteśmy krajem ubogim w zabytki, począwszy od potopu szwedzkiego, kiedy to nasz kraj spustoszono. Nie szczędziły nas też następne wojny. I czasami rodzi się pytanie: dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do zabytków sakralnych? Odpowiedź jest prosta: bo one istnieją. A istnieją przede wszystkim dzięki temu, że proboszczowie i wierni często z narażeniem życia chronili te świątynie w czasach trudnych – wyjaśniał przewodniczący sejmiku.

Świątynie

Jednym z beneficjentów jest parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku. Jak informował proboszcz ks. Mikołaj Ostapczuk, dotacja w wysokości 100 tys. zł zostanie przeznaczona na remont dzwonnicy i górnej części świątyni. 

– To są duże pieniądze, których zebranie od parafian byłoby niemożliwe – podkreślał ks. Ostapczuk.
A cerkiew w Gródku jest miejscem wyjątkowym – jej ściany zdobią polichromie autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. To dzięki malowidłom tych wspaniałych artystów cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.

Remont kościelnej dzwonnicy czeka też XVIII-wieczny kościół Sidrze. Ksiądz Stanisław Jakubowicz, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy poinformował, że na ten cel do parafialnej kasy z budżetu województwa trafi 100 tys. zł.

– To ogromna dotacja, prawie połowa potrzebnych pieniędzy, bo koszt całego remontu to 220 tys. zł. Mamy już 100 tys. z urzędu, 80 tys. pozyskaliśmy od konserwatora zabytków i 40 tys. zł dołożymy z parafii – mówił.

Zaznaczył, że pieniądze na wkład własny pochodzą z datków wiernych. – To jest bardzo duża kwota, jak na naszą parafię – podkreślał.

I nie tylko świątynie

Wśród beneficjentów są też zarządcy budynków świeckich. To m.in. właściciele Pałacu Lubomirskich spółka WGT GROUP.  Koordynator prac remontowych w tym obiekcie Artur Ostrowski przekazał, że otrzymane 100 tys. zł dotacji będzie wykorzystane na drobny fragment remontu wewnątrz zabytku.

– Chodzi o prace związane z wyburzeniem starych stropów i wymianą nadproży – wyjaśniał i dodał, że celem właścicieli pałacu, znajdującego się w Parku Lubomirskich w Dojlidach, jest ożywienie tego miejsca i przywrócenie mu świetności.

Dotację z budżetu województwa otrzymali również m.in. właściciele zabytkowego domu z lat 30-tych XX wieku przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Białymstoku. Budynek został postawiony przez rodzinę Kamieńskich i do dziś jest w rękach jej potomków. To jedna z najciekawszych przedwojennych budowli. Henryka Zdzitowiecka na naprawę fundamentów i podwalin otrzymała 75 tys. zł dotacji.

Pełna lista obiektów w załączeniu

We wtorkowej uroczystości wzięli udział także m.in.: radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Sławomir Nazaruk, Grzegorz Kapica, Stanisław Derehajło, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego: dyrektor Biura Prawnego Marcin Sutkowski, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Agata Puchalska oraz jej zastępczyni Agata Michałowska.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

 

Opublikował: Krystian Guzewicz

3 kwietnia 2024

Powrót na początek strony