Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spektakl „Cicho… sza…” z ministerialnym dofinansowaniem

28 marca 2024

Spektakl „Cicho… sza…” z ministerialnym dofinansowaniem / Bartek Warzecha

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prezentację przedstawienia „Cicho… sza…”. Dzięki wsparciu z programu „Kultura dostępna” spektakl obejrzą dzieci na terenie województwa podlaskiego.

„Cicho… sza…” to przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku skierowane przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Premiera odbyła się pod koniec 2020 roku, wyłącznie w formule online. Teraz spektakl w reżyserii Adama Biernackiego będzie mógł ponownie zagościć na teatralnych scenach.

- Cieszę się, że nasz kolejny pomysł – obok festiwalu „Kierunek Wschód” - zyskał przychylność Ministerstwa Kultury. Otrzymaliśmy dotację, dzięki której będziemy mogli zaprezentować spektakl „Cicho…sza…” dzieciom w miejscowościach zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego. Mam nadzieję, że dla młodych widzów będzie to wspaniała okazja do spotkania z naszym teatrem i sztuką teatralną – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W przedstawieniu grają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Dorota Białkowska-Krukowska i Jolanta Borowska. Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiadał Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.

Przy okazji powstawania spektaklu Teatr Dramatyczny współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu oraz Podlaską Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”. Spektakl powstał także dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa podlaskiego.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Publikujący: Krystian Guzewicz

28 marca 2024

Powrót na początek strony