Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Środa literacka w Książnicy Podlaskiej. Z dziejów edukacji i sportu na Podlasiu

14 listopada 2022

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – z dziejów edukacji i sportu na Podlasiu" – to temat najbliższej Środy literackiej. W programie prezentacja publikacji: „Kroniki Publicznych Szkół Powszechnych funkcjonujących w okresie międzywojennym w Szczuczynie” opracowanej przez Janusza Siemiona oraz „Siła. Radość. Piękno, Z historii sportu II LO w Białymstoku” autorstwa Karola Jakubowskiego. Spotkanie odbędzie się 16 listopada, o godz. 18. w Galerii Parter (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A).

Spotkanie wzbogaci gawęda prof. Adama Czesława Dobrońskiego - historyka regionalisty, profesora Uniwersytetu w Białymstoku, autora ponad 50 książek i kilkuset artykułów. Prof. Adam Czesław Dobroński wychował około 500 magistrów i 20 doktorów. Jego najnowsza publikacja to „Żydzi białostoccy. Karty pamięci”. Pracuje nad tomem o Białymstoku i Białostocczyźnie w II pow. XIX w. i pocz. XX w. Jest kustoszem honorowym Gabinetu Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

O autorach:

Karol Jakubowski – tytuł magistra uzyskał w zakresie wychowania fizycznego; turystyki i rekreacji oraz pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Ukończył studia podyplomowe z zakresu psychologii sportu. Posiada również kwalifikacje zawodowe z zarządzania i organizacji oświatą. Absolwent szkoły trenerów PZPN w Białej Podlaskiej, dającej licencję europejską trenera piłki nożnej UEFA A oraz najwyższą w Europie licencję do pracy z młodzieżą UEFA Elite Youth A. Uczestnik stażów klubów najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce: Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, AZS PSW Biała Podlaska (kobiety), Medyk Konin (kobiety) oraz zagranicznych Dynamo Kijów, Szachtar Donieck. Słuchacz wielu konferencji naukowych i kursów z zakresu piłki nożnej, teorii sportu, wychowania fizycznego oraz psychologii sportu. Ukończył studium zawodowe – technik masażysta. Posiada specjalizację instruktora: fitness – ćwiczenia siłowe, gimnastyki korekcyjnej, odnowy biologicznej i pływania. Wychowawca, piłkarz, trener i sędzia. Jest nauczycielem wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Jego celem jest wychowanie dzieci i młodzieży do wszechstronnej aktywności fizycznej.

(źródło: Karol Jakubowski)

 

Janusz Siemion – ur. 1967 w Szczuczynie. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku, kierunek Archiwistyka. Ukończył Studia Podyplomowe: Promocja i Ochrona Dziedzictwa Kulturowego (Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku), Menadżer Kultury (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku). Dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, członek (jeden z założycieli) Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”. Autor i współautor artykułów i książek na temat historii i dziedzictwa kulturowego Miasta i Gminy Szczuczyn.

(źródło: Janusz Siemion)

Przypominamy, że uczestnicy cyklu Środy Literackie mogą otrzymać KARTY LITERACKIE. Posiadacz Karty, który w sezonie 2022/23 będzie uczestniczył w siedmiu Środach Literackich i zbierze siedem naklejek (potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu), otrzyma nagrodę w postaci „książnicowych” wydawnictw i gadżetów.


Wstęp wolny.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

 

 

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

14 listopada 2022

Powrót na początek strony