Teatralna „Walizka” otwarta w Łomży po raz 37.
37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”
– Cieszę się, że w moim mieście już od tak dawna gości tak wspaniała inicjatywa. Te dni oznaczają dla Łomży co roku nową energię, kolory, muzykę, ruch, niepowtarzalną atmosferę święta. Festiwal ma ogromną wartość artystyczną, ale też ogromny wymiar promocyjny dla polskiej, podlaskiej i łomżyńskiej kultury. To w historii wydarzenia już kilkaset teatrów ze wszystkich stron kraju i świata, które – mam nadzieję – wywiozły stąd jak najlepsze wspomnienia. Dziękuję organizatorom za wielki wkład w kulturę województwa. Potwierdzam, że samorząd województwa będzie nadal angażować się jako patron wydarzenia i wspierać je finansowo – powiedział Jacek Piorunek.
Podkreślił też ciągłość zaangażowania władz województwa kierując podziękowanie pod adresem obecnego także na sali TLiA radnego sejmiku Marka Olbrysia, byłego wicemarszałka.
Uczestników otwarcia etiudą z kulą ziemską, walizką i pegazem powitali łomżyńscy aktorzy. 37. edycja „Walizki” to tradycyjnie kilkudniowe święto teatru. Jak zapowiedział dyrektor Jarosław Antoniuk, do soboty 8 czerwca będzie to 21 wydarzeń – w tym 13 spektakli konkursowych z 9 krajów (Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Dania, Słowenia, Słowacja, Szwajcaria, USA), przedstawienia plenerowe i uliczne, a także wernisaż wystawy kolaży jednej z jurorek Julii Skuratovej z Litwy.
– Jak zwykle Łomża będzie wypełniona teatrem. Otwieramy Festiwal oficjalnie, ale dla mieszkańców otwarciem będzie teatralna "potańcówka". Artystycznie chcieliśmy, jak zawsze, by był to festiwal bogaty, wybierając 13 propozycji z ponad 150 zgłoszeń. Festiwal jest otwarty - są spektakle dla dzieci i dorosłych, o tematyce stanowiącej pewne zwierciadło rzeczywistości, z bardzo ważnymi, aktualnymi tematami, refleksjami o kondycji współczesnego człowieka, przestrogami. Sztuka zawsze jakoś komentuje rzeczywistość, a także poszukuje oryginalnych środków ekspresji. Jesteśmy konsekwentni w staraniach, aby umożliwić uczestnikom i widzom udział w dyskursie i refleksji o rzeczywistości – mówił.
Konkursowe spektakle ocenią jurorzy, wśród których jest m. in. Zbigniew Krzywański, kompozytor, muzyk, jeden z założycieli legendarnego zespołu Republika.
– Jestem po raz drugi, poprzednim razem byłem zachwycony. To wspaniałe miejsce, świetne towarzystwo. W „teatrze formy”, z jakim mamy tu przede wszystkim do czynienia, wszystko zależy od wyobraźni, a nie ma specjalnych ograniczeń. Dlatego jest to tak fantastyczny żywioł – stwierdził Zbigniew Krzywański.
Finansowy wymiar nagród to 22 tys. zł. Główną – za najlepszy spektakl – funduje minister kultury. Marszałek województwa nagrodzi najlepszą scenografię.
Wśród uczestników otwarcia była m.in. posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.
– Mamy się czym pochwalić jako miasto. Zawsze dzieją się podczas festiwalu rzeczy magiczne, ale tak powinno wyglądać spotkanie ludzi pełnych pasji, kreatywności i talentu – podkreślała parlamentarzystka.
"37. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka- uważam za otwartą" – tradycyjną formułę wygłosił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Wśród obecnych na sali współorganizatorów i przyjaciół byli lokalni samorządowcy, przedstawiciele wspierających wydarzenie instytucji i firm. Uczestnikami ceremonii były też dzieci z łomżyńskich szkół. Cierpliwie wysłuchały wystąpień, ale przede wszystkim czekały na „Czerwonego Kapturka”, bo od tego spektaklu Teatru Miniatura festiwal się rozpoczął.
Tekst i fot.: Maciej Gryguc