Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Tkane obrazy Podlasia Bernardy Rość można oglądać w Spodkach PIK do końca grudnia

12 grudnia 2022

Wystawa prezentuje prace jednej z najwybitniejszych twórczyń ludowych Podlasia. Bernarda Rość jest utytułowaną podlaską tkaczką, obecnie mieszka i tworzy we wsi Szaciłówka, w powiecie sokólskim. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele znaczących nagród i wyróżnień w konkursach, a jej prace - przepiękne tkaniny dwuosnowowe - znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Na wystawie można zobaczyć między innymi prace wykonane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację rocznego autorskiego programu twórczego „Tkane obrazy Podlasia. Reaktywacja ginącego rzemiosła – ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową”.  To cykl tkanin dwuosnowowych o charakterze tematycznym, traktujących o wielokulturowości regionu przejawiającej się w architekturze sakralnej i świeckiej, obrzędowości, folklorze.

Wełniane dywany komponowane przez Bernardę Rość na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego. Mistrzostwo wykonania, podparte prawie 50-letnim stażem pracy twórczyni, niezwykła staranność i precyzyjność w rozmieszczeniu poszczególnych elementów sprawiają, że widz staję się niejako uczestnikiem prezentowanych scen. Są to tkane obrazy, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

Ekspozycja prezentuje tkaniny podwójne artystki z jej prywatnych zbiorów oraz ze zbiorów Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, dzięki uprzejmości dyrekcji Parku. Bogaty zbiór tkanin podwójnych daje odbiorcom możliwość przeglądu twórczości autorki, pokazuje różnorodność motywów zdobniczych i ornamentów dekoracyjnych, jakie stosuje artystka w kompozycjach dywanów, a także bogactwo rozwiązań kolorystycznych.

 

Wystawę można oglądać w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku do końca grudnia.

 

źródło: Podlaski Instytut Kultury 
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

12 grudnia 2022

Powrót na początek strony