Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„W was drzemie potencjał, wy jesteście przyszłością tego regionu”. Młodzi artyści z województwa otrzymali stypendia marszałka

22 marca 2023

stypendyści na scenie

Ponad 300 uczniów zostało docenionych za ubiegłoroczne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Są wśród nich m.in. muzycy, tancerze, aktorzy, młodzież utalentowana plastycznie. W środę, 22 marca, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie: Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski wręczyli stypendia młodym podlaskim twórcom podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

– W imieniu własnym, zarządu i radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego gratuluję wszystkim stypendystom. W tym roku mamy ich 301 – to świadczy o tym, jak wielu jest młodych, uzdolnionych ludzi w regionie. I to niezmiernie cieszy – mówił Artur Kosicki.

Podlaskie bogate w talenty

To rekord, jeśli chodzi o liczbę stypendystów (w ubiegłym roku było ich ponad dwukrotnie mniej). Każda z młodych osób będzie przez rok otrzymywać comiesięczne wsparcie w wysokości 250 zł (łącznie 3 tys. zł), które może przeznaczyć np. na zakup instrumentów, warsztaty czy dodatkowe lekcje.

– Bogactwem tego województwa są jego mieszkańcy. To w was drzemie potencjał, wy jesteście przyszłością tego regionu – podkreślił marszałek. – Jesteśmy dumni z tego, że możemy wynagrodzić praktycznie wszystkich, którzy złożyli do nas wniosek i którzy uzyskali pozytywną ocenę formalną. Jesteście wspaniali!

Wielki dzień

Dla młodych stypendystów środowa gala to czas pełen wzruszeń. Jak zgodnie podkreślali, przyznane wyróżnienia to dla nich wyraz wsparcia ze strony władz regionu, dowód na docenienie ich dokonań.

Natalia Kalinowska stypendium otrzymała za fotografię. To jej pasja.

– Wygrałam wiele konkursów, również międzynarodowych. Potrzebuję nowego sprzętu do obróbki zdjęć i otrzymane pieniądze przeznaczę na laptopa, by stać się jeszcze lepsza w tym, co robię – zapowiedziała.

Wiktoria Gać na co dzień śpiewa w Bielskim Domu Kultury w Studiu Piosenki „Fart”.

– Jeździmy na różnego rodzaju festiwale, konkursy, koncerty. Jest tego naprawdę dużo, ale jest też dużo sukcesów na koncie. Mamy różne projekty, nagrywamy płyty. Dzięki stypendium będę mogła dalej rozwijać swoją pasję – podkreśliła.

Z kolei Michalina Ambrożej swoje wyróżnienie wywalczyła, od sześciu lat tańcząc towarzysko. Wsparcie od zarządu województwa przeznaczy na lekcje i obozy taneczne.

Pomoc w realizacji marzeń

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów z województwa podlaskiego zostały ustanowione w 2005 r. jako żywy pomnik po śmierci papieża św. Jana Pawła II. Celem tego wsparcia jest pomoc dzieciom i młodzieży – zwłaszcza z terenów wiejskich – w realizacji pasji i talentów oraz dotarcie do tych uczniów, którzy mają utrudniony dostęp do dóbr kultury.

– Jan Paweł II mawiał, że kultura jest spoiwem narodu i to prawda, bo to wy powodujecie, że się wzruszamy – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Cały zarząd województwa gratulował podlaskim stypendystom. Wicemarszałek Marek Olbryś życzył dużo cierpliwości, „bo to cecha, która nieodłącznie się wiąże z wybraną przez nich ścieżką rozwoju”, a Wiesława Burnos – sukcesów w reprezentowanych przez nich dziedzinach sztuki. Marek Malinowski był pod wrażeniem wytrwałości i samozaparcia młodzieży przy realizacji celów.

Mama niespełna 18-letniej piosenkarki Julii Borowik nie kryła wzruszenia i dumy z sukcesu córki.

– Julia od samego przedszkola bierze udział w różnych konkursach, zdobywa nagrody, koncertuje, jeżdżąc po całej Polsce. W lipcu jedziemy do Gruzji, także cały czas się rozwija i z tym wiąże też swoją przyszłość – powiedziała.

Środową uroczystość uświetnił występ Darii Marx – jednej z najbardziej popularnych polskich wokalistek, której utwory podbijają listy przebojów. Uprzyjemniły ją także popisy młodych artystów z regionu. Na fortepianie zagrał Mikołaj Michniewicz, zaśpiewały: Lilianna Popko i Julia Borowik, zatańczyli tancerze z białostockiej grupy Twist – Wiktoria Koniecko i Adrian Koniecko, przed publicznością zaprezentowało się także trio akordeonowe w składzie: Tomasz Stożek, Tomasz Horodeński oraz Igor Fiedoruk.

W załączeniu znajduje się lista stypendystów Marszałka Województwa Podlaskiego.

Anna Augustynowicz, Monika Panko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Paulina Dulewicz

22 marca 2023

Powrót na początek strony