Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wystawa „W kręgu życia”

12 października 2022

Drewniany budynek

Wystawa „W kręgu życia”

To propozycja Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wernisaż wystawy prac Michała Jackowskiego odbędzie się w sobotę, 15 października w siedzibie muzeum (ul. Świętojańska 17, Białystok) o godz. 16. Prace artysty będą eksponowane do 14 lutego 2023 r.

Ekspozycję tworzy seria prac powstałych z inspiracji stanów i relacji życia artysty, z ukochaną żoną. Cykl prac narodził się z wielkiej miłości do życia i żony gdzie mężczyzna i kobieta tworzą ciało i symbol koła jako uniwersalną opowieść o pięknie i cudownej relacji. Prace poruszają sferę wzajemnego dawania sobie przestrzeni, wspólnoty duchowej po rozdarcie, namiętności i oczekiwania wobec siebie, od cudu współtworzenia nowego życia po powidoki szczęśliwych chwil zamkniętych w małżeńskiej obrączce symbolu trwającej obietnicy.

Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzą światło dzienne w jego rodzinnym mieście Białymstoku. Jest to zamierzone działanie rzeźbiarza, który bardzo emocjonalnie podchodzi do stworzonych w cyklu życia dzieł. Tworzył je intymnie, niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem, że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

Wystawa przedstawi cykl niezwykle okazałych dużych rzeźb wykonanych z marmuru kararyjskiego i brązu, które wzbogacą wnętrza muzealne.

Duża plenerowa praca wkomponowana będzie w strefę ogrodu na terenie posesji otaczającej budynek muzeum. Integralną częścią wystawy będą rysunki artysty i szkice rzeźbiarskie, które były początkiem dla końcowych kompozycji, oraz fotografie ukazujące warsztat pracy artysty.

 

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 r. w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne.

Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie.

 

Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwatorskich na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii. W swoich dziełach podejmuje tematykę związaną z człowiekiem oraz jego relacjami z naturą. Jak sam podkreśla, poprzez rzeźbę kształtuje nie tylko materiał plastyczny, ale samego siebie i otaczającą go rzeczywistość.

Zainteresowania artysty oscylują wokół człowieka i jego relacji społecznych, w których ulokowana jest historia naszej cywilizacji. Rzeźbiarz tworzy postaci jako symbole naszych ludzkich osobowości w oparciu o starą mitologię, która pozostaje aktualna również w obecnych czasach. Rozmiary jego rzeźb, sięgające nawet 5 metrów wysokości, to nie tylko wyzwanie, ale i wielkie marzenie wielu artystów.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa i Narodowego

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa
fot.: archiwum

 

Opublikował: Natalia Adamowicz

12 października 2022

Powrót na początek strony