Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

XXVII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

20 maja 2024

Osoby stoją na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

XXVII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych / Mateusz Duchnowski

Na scenie Białostockiego Teatru Lalek zaprezentuje się ponad 30 zespołów teatralnych i muzycznych, skupiających około 200 osób. W uroczystym otwarciu tego doniosłego w środowisku twórców niepełnosprawnych wydarzenia uczestniczyła w poniedziałek, 20 maja, wicemarszałek Wiesława Burnos.

– Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj tutaj z wami. Chcę zapewnić, że zarówno ja, jak i cały zarząd województwa, zrobimy wszystko, żeby zasłużyć na miano przyjaciela osób niepełnosprawnych – mówiła Wiesława Burnos, dziękując za zaproszenie i życząc powodzenia podczas przeglądu.

Otwarte serca

Imprezę otworzyli jej organizatorzy – Wojciech Jocz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 oraz Joanna Chryńska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie „Otwierajmy Serca”. Zgodnie przyznali, że przegląd jest świetną formą rehabilitacji społecznej, która aktywizuje i integruje środowisko osób z niepełnosprawnościami.

W tegorocznym, 27. PTAON, udział bierze przeszło 30 zespołów teatralnych i muzycznych z czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Jak podkreślił abp Jakub, to niezwykle cenna inicjatywa, ponieważ spotkania z osobami z niepełnosprawnościami „pokazują realny obraz tego świata i pozwalają zrozumieć sens naszego życia i patrzeć na nie z refleksją”.

„Radości z bycia sobą”

W podobnym tonie wypowiedziała się zastępca prezydenta Białegostoku Eliza Cybulko, która jeszcze niedawno pracowała z osobami szczególnej troski.

– Trzymam mocno za was kciuki, bo to jest wasze święto i życzę wszystkiego dobrego – zaznaczyła.

Z kolei Mieczysława Nartowicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego, w imieniu wojewody podziękowała za kontynuację Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, życząc zebranym „radości z bycia sobą”.

Biorące udział w wydarzeniu zespoły otrzymają dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w pracowni ceramicznej. Dodatkowo, każdemu uczestnikowi przypadnie w udziale również nagroda indywidualna.

Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Dawid Korpacz

20 maja 2024

Powrót na początek strony