Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” laureatem Grand Prix 43. MFHDMC
Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” laureatem Grand Prix 43. MFHDMC / Krystian Guzewicz
Wiesława Burnos koncert galowy określiła jako „niezwykłe przeżycie”.
– I to za każdym razem, kiedy słyszę śpiew chórów cerkiewnych, mam takie poczucie. A tu, we wspaniałym otoczeniu usłyszałam najlepszych artystów, najwspanialsze chóry – mówiła. – Cieszę się, że ten festiwal, który jest taką perłą w naszym kalendarzu kulturalnym, jako zarząd województwa możemy wspierać. Z satysfakcją zauważamy, że rozwija się i rozsławia nasz region w świecie – podkreślała.
Tegoroczny festiwal odbywał się w 100-lecie nadania Autokefalii Kościoła Prawosławnego w Polsce, czyli uniezależnienia się od kościoła rosyjskiego.
– Dlatego to wydarzenie ma nie tylko wymiar duchowy, ale także historyczny – zauważyła wicemarszałek.
Dyrektor artystyczny festiwalu ks. Michał Niegierowicz otwierając koncert galowy, mówił, że śpiew cerkiewny „niesie piękno, któremu trudno się oprzeć”.
– Rozbudza w ludziach wdzięczność i skruchę, miłość, wrażliwość i wolę poprawy siebie. Dla zespołu chóralnego jest sprawdzianem jego duchowości i dojrzałości, a dla słuchacza źródłem nieopisanej radości, ciepła i spokoju – podkreślał.
W tym roku o nagrodę ubiegały się chóry z sześciu państw: Rumunii, Łotwy, Litwy, Macedonii, Serbii oraz Polski.
Zespoły oceniano w kilku kategoriach. Wśród chórów parafialnych wiejskich pierwsze miejsce zdobył chór „Chabry” Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi. W kategorii chórów parafialnych miejskich wygrał zespół Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego z Serbii. Natomiast w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych pierwsze miejsce przypadło chórowi św. Cyryla i Metodego – Wełes z Macedonii. Wśród chórów akademickich zwyciężył Żeński Zespół z Wydziału Edukacji Muzycznej Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawa (UMFC).
Przegląd to główny punkt festiwalu, a był też szereg wydarzeń towarzyszących – m.in. sesja naukowa poświęcona 100-leciu uzyskania autokefalii (niezależności) Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prowadzona przez biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza.
43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydent z okazji jubileuszu Autokefalii Polskiego Kościoła Prawosławnego przekazał organizatorom festiwalu flagę Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Parafia Prawosławna św. Trójcy w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury.
Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krystian Guzewicz
- PIK nagrodzi animatorów, inicjatywy oraz instytucje kultury z całego regionu
- Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje zabytek miesiąca – grudzień 2024
- Warsztaty fotograficzne w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
- Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Bronisław Chromy – Kamień i brąz”