Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

105. rocznica niepodległości w Jedwabnem

13 listopada 2023

Marek Olbryś przemawia w trakcie uroczystości

105. rocznica niepodległości w Jedwabnem / Maciej Gryguc

"My, pierwsza brygada" i inne pieśni z polskiego patriotycznego śpiewnika rozbrzmiały w niedzielę 12 listopada przy Pomniku Sybiraka w centrum Jedwabnego dla uczczenia Narodowego Dnia Niepodległości. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

- To uroczystość, która daje nadzieję, że jesteśmy razem, żeby przezwyciężać trudności. Wszyscy powinniśmy tego dnia być patriotami, dumnymi Polkami i Polakami, zwłaszcza gdy patrzą na nas młodzi harcerze, którzy dają nadzieję. Sam wywodzę się z harcerstwa i wiem jak ta służba wychowuje i uczy wykonywania obowiązków wobec najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Całej społeczności Jedwabnego i gminy chcę przekazać podziękowania za to, co robicie dla swojej ziemi wyjątkowo doświadczonej dramatami historii, gdzie codziennie walczycie o dobro wspólne. Bo tak naprawdę to w gminie, powiecie, województwie powstaje siła naszej ojczyzny, tu biją wspaniałe serca patriotów - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Uroczystości w Jedwabnem rozpoczęła msza w parafialnym kościele, którą rozpoczął występ szkolnego zespołu. Proboszcz Jerzy Dembiński nazwał Narodowy Dzień Niepodległości jedną z najważniejszych w każdym roku uroczystości patriotycznych i religijnych. 

- Gromadzimy się, by Panu Bogu podziękować za dar wolności, dar najbardziej upragniony przez każdego z nas. Człowiek wolny jest człowiekiem szczęśliwym. Doceniamy jako naród wolność szczególnie, bo dla nas była okupiona wielkim wysiłkiem i przelaną krwią. Ten dar trzeba strzec, a jest zagrożony przez spory, kłótnie i podziały - mówił proboszcz.

Uczestnicy uroczystości zebrali się tradycyjnie w parku w centrum Jedwabnego, wokół Pomnika Sybiraka, przy którym znajdują się także inne elementy upamiętnienia bohaterów historii lokalnej i narodowej.        

- Polska będzie wielka albo w ogóle jej nie będzie. Te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego trzeba stale przypominać, ponieważ znów przyszło nam żyć w czasach trudnych i niepewnych. Pytamy: Quo vadis, Europo? Wiemy, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Koniecznie zatem powinniśmy być jednym narodem, niezależnie od poglądów mówić jednym językiem - mówił burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.

Wicemarszałek, burmistrz, sybiraczka Helena Karwowska, samorządowcy gminy i powiatu łomżyńskiego, harcerze, uczniowie, przedstawiciele organizacji nawiązujących do Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych i inni uczestnicy uroczystości w Jedwabnem zaakcentowali swój hołd dla bohaterów przeszłości kwiatami i zniczami oraz wspólnym wykonaniem hymnu narodowego i pieśni patriotycznych.

tekst, fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Dawid Korpacz

13 listopada 2023

Powrót na początek strony