Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

20 lat łomżyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli

9 maja 2023

Dwudziestolecie łomżyńskiej parafii św. A.Boboli / UMWP

Jubileusz 20-lecia świętowała w poniedziałek, 8 maja społeczność parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Łomży. Wśród uczestników uroczystości był m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak przypomniał ksiądz Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. świętego Andrzeja Boboli, została ona erygowana w marcu 2003 r. przez ówczesnego biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Powstała z części parafii Katedralnej (św. Michała Archanioła) i części parafii Miłosierdzia Bożego.  Miejsce pod przyszły kościół wyznaczył krzyż przyniesiony w procesji Wielkiego Piątku 2003. Najpierw wzniesiona została tymczasowa kaplica, a kamień węgielny świątyni pochodził ze wzgórza świętego Wawrzyńca pod Łomżą, gdzie – według przekazów historycznych – ok. roku 1000 powstała pierwsza świątynia rodzącego się miasta. Święty Andrzej Bobola (1591 - 1657), jeden z patronów Polski, spędził lata 1638 - 1642 w Łomży jako kaznodzieja i dyrektor szkoły humanistycznej. Jednym z duchowych patronów parafii jest także święty Jan Paweł II, którego wizerunek stanowi część ołtarza. 

Obecnie parafia obejmuje część Łomży z blokami największego osiedla mieszkaniowego, ale także dzielnicę ze starszymi i nowymi domami jednorodzinnymi  schodzącymi w malowniczą dolinę Narwi, a ponadto kilka pobliskich miejscowości, m. in. Podgórze, Siemień, Starą Łomżę nad Rzeką, Starą Łomżę przy Szosie czy Zosin.    

– Kościół znajduje się w niezwykłym miejscu więzi między Bogiem a człowiekiem, które urzeka dodatkowo pięknem krajobrazu. To także wspólnota ludzi: bardzo aktywna, dynamicznie się rozwijająca i mocno akcentująca stosowanie społecznej nauki kościoła w życiu Łomży. Życzę księdzu Andrzejowi Popielskiemu i parafianom wielu kolejnych tak wspaniałych jubileuszy – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Uroczystej mszy rocznicowej przewodniczył biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński.

– To nasze dziękczynienie w świątyni, która należy do nowszych w naszym mieście, ale bardzo przypomina tradycyjny kościół. Urzeka nie tylko atmosferą wiary, ale także architektonicznym kształtem w pięknym otoczeniu, gdzie mamy z jednej strony wielkie bloki, z drugiej starszą część miasta z domami rodzinnymi, dolinę Narwi, która wiosną jest pełna życia i z której słychać nawet piękny i szlachetny krzyk żurawi. Ale powstał tu nie tylko „dom z cegieł”, a przede wszystkim prawdziwa wspólnota parafialna – mówił biskup Janusz Stepnowski. Wielokrotnie w swych rozważaniach powracał do postaci biskupa Stanisława, męczennika, którego święto przypada właśnie 8 maja oraz do swego poprzednika w Łomży, biskupa Stanisława Stefanka, którego decyzje sprawiły, że na malowniczej skarpie nad doliną Narwi powstała parafia św. Andrzeja Boboli.   

Jubileuszowa uroczystość miała ponadlokalny charakter za sprawą przede wszystkim prowadzonej na żywo transmisji przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Na miejscu byli przedstawiciele obu tych katolickich mediów oraz Rodzin Radia Maryja z różnych stron kraju, radiowo łączył się i przekazywał życzenia ojciec Tadeusz Rydzyk.

Rocznicowe gratulacje przekazali także proboszczowi Andrzejowi Popielskiemu m.in. senator Marek Adam Komorowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, a w imieniu zaprzyjaźnionej społeczności Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących wraz z darami ołtarza dyrektor Bogumiła Olbryś.

– Dziękujemy za zaszczyt wspólnego przeżywania piękna i dobra – powiedziała Bogumiła Olbryś.

Obsypany życzeniami i gratulacjami proboszcz Andrzej Popielski nie krył wzruszenia.

– Dziękuję moim drogim parafianom i wielkiej rodzinie diecezjalnej. Abyśmy zawsze wracali do naszych codziennych zajęć z nowym ewangelicznym – powiedział składając wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy mieli udział w przygotowaniu jubileuszowego święta.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

9 maja 2023

Powrót na początek strony