Marszałek Prokorym ze statuetką Semper Fidelis Kresów Wschodnich
Marszałek Prokorym ze statuetką Semper Fidelis Kresów Wschodnich / Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
– Dziękując za ten tytuł, który otrzymało Województwo Podlaskie chciałbym podkreślić, że jest to zasługa wielu pracowników urzędu marszałkowskiego oraz wielu poprzednich zarządów i marszałków województwa, w tym obecnego na dzisiejszej uroczystości wicemarszałka Senatu pana Macieja Żywno, który jako wicemarszałek województwa miał ogromny wkład w udzielanie pomocy naszym rodakom na Kresach.
Łukasz Prokorym, nawiązując do tytułów przyznanych wyróżnień podkreślił, że stowarzyszenie „Rubież” jest samo w sobie ambasadorem województwa podlaskiego.
– Pokazujecie Państwo wszystko to, co my jako Podlasianie mamy w swoim sercu, czyli troskę o naszych rodaków, o naszą kulturę, o nasze dziedzictwo za wschodnią granicą – powiedział marszałek.
Dziękując wszystkim członkom stowarzyszenia za ich wspaniałą pracę i postawę, zadeklarował kontynuowanie wsparcia ich działalności oraz życzył dobrej energii do dalszej troski o polskie dziedzictwo na terenach dawnych Kresów Wschodnich.
Poza marszałkiem statuetki Semper Fidelis Kresów Wschodnich otrzymali także: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, pośmiertnie Józef Kulikowski, założyciel i długoletni prezes stowarzyszenia „Rubież”, prezes spółki z o.o. „Contractus” Witold Karczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Żednia Andrzej Gołębiewski, współwłaściciel firmy „Astwa” Stanisław Łuniewski, prezes spółki „Rogowski Development” Remigiusz Rogowski. Statuetki przyznano także organizacjom i instytucjom: Nadleśnictwu Czarna Białostocka, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego oraz Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Z kolei tytułem „Ambasadora Kresów Wschodnich” zostali uhonorowani: rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku prof. Aleksander Prokopiuk, prezes firmy „Kombinat Budowlany” Robert Dubowski, dyrektor Biura Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej oddział w Białymstoku Marek Ksepko, prezes spółki komandytowej „Jaz-Bud” Jan Sawicki oraz nadleśniczy: Nadleśnictwa Dojlidy Maciej Dawidziuk i Nadleśnictwa Czarna Białostocka Andrzej Stobiński.
Obecnie prezesem „Rubieży” jest Antoni Poźniak. W swoim wystąpieniu przedstawił on rys historyczny stowarzyszenia podkreślając, że dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz innych uhonorowanych instytucji i osób, „Rubież” może skutecznie wspierać naszych rodaków mieszkających na wielu terenach za wschodnią granicą, od Białorusi po Kazachstan.
W swojej wypowiedzi podkreślił również olbrzymie zasługi, jakie w działalności „Rubieży” miał założyciel i długoletni prezes tego stowarzyszenia, zmarły w ubiegłym roku pułkownik Józef Kulikowski. Jego osobę niezwykle ciepło i serdecznie wspominali także inni goście wydarzenia.
Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Natomiast podczas całej uroczystości były zbierane datki na renowację klasztoru sióstr Brygidek w Grodnie i pomoc finansową w organizacji nauczania języka polskiego dla potomków naszych rodaków zesłanych do Kazachstanu.
Jerzy Górko
fot.: Mateusz Duchnowski