Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

25 lat partnerstwa powiatów łomżyńskiego i Dingolfing-Landau w Bawarii

23 czerwca 2024

W wizycie wzięli udział przedstawiciele powiatu łomżyńskiego: starosta Lech Szabłowski wraz z wicestarostą Anną Gawrych, samorządu województwa: wicemarszałek Wiesława Burnos, członek zarządu Jacek Piorunek oraz radne: Anna Augustyn i Anna Naszkiewicz

Podsumowanie wieloletniej współpracy, ale też prezentacja walorów kulturalnych i turystycznych regionów oraz wymiana doświadczeń dotyczących edukacji i przedsiębiorczości. W niedzielę, 23 czerwca, zakończyła się wizyta studyjna w niemieckim powiecie Dingolfing-Landau. Wzięli w niej udział przedstawiciele partnerskiego powiatu łomżyńskiego: starosta Lech Szabłowski wraz z wicestarostą Anną Gawrych, samorządu województwa: wicemarszałek Wiesława Burnos, członek zarządu Jacek Piorunek oraz radne: Anna Augustyn i Anna Naszkiewicz.

- Współpraca naszych powiatów rozpoczęła się ćwierć wieku temu z inicjatywy ludzi pełnych entuzjazmu, wizji oraz zaangażowania, w szczególności ówczesnego Pana Starosty Heinricha Trappa, starosty łomżyńskiego Wojciecha Kubraka oraz ówczesnego wicestarosty Jacka Piorunka, bez których ta kooperacja być może nie miałaby szansy zaistnieć – mówił starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski.

25 lat temu powiaty nawiązały partnerstwo, które opiera się na współpracy, wzajemnym szacunku oraz przyjaźni. W tym czasie odbyło się wiele wspólnych projektów min. wizyty studyjne będące okazją do wymiany doświadczeń w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego, wymiany młodzieży szkolnej, która mogła uczyć się swoich zawodów w praktyce, przekazania sprzętu do łomżyńskiego szpitala oraz samochodów dla ochotniczych straży pożarnych, a także wzajemny udział w wydarzeniach kulturalnych.

– Każda taka wizyta przynosi ogrom wiedzy i doświadczeń, które możemy wykorzystać w naszych działaniach na rzecz rozwoju regionu – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos.

Jacek Piorunek podkreślił, że samorząd województwa od samego początku wspierał to partnerstwo:

 – Silna Polska w Unii Europejskiej, a w niej sprawne i aktywne samorządy również w obszarze współpracy międzynarodowej to przewodnie hasło spotkania, w którym uczestniczyliśmy. Chciałbym wszystkim podziękować za tę współpracę, którą 25 lat wykonujemy. Dziękuję serdecznie jej inicjatorom, starostom, burmistrzom, wójtom. Myślę, że kolejne 25 lat przed nami - podkreślił.

W trakcie uroczystego spotkania, aby podkreślić wagę istniejącego partnerstwa, starostowie, Lech Marek Szabłowski (powiat łomżyński) oraz Werner Bumeder (powiat Dingolfing-Landau) powtórnie złożyli podpisy pod istniejącym już porozumieniem.

- W czasach, gdy Europa stoi przed wieloma wyzwaniami, takie partnerstwa są nie do przecenienia. Są symbolem pokoju, współpracy i wzajemnego zrozumienia. Pokazują, że przez dialog i współpracę można osiągnąć długotrwałe rozwiązania – powiedział Werner Bumeder, starosta powiatu Dingolfing-Landau.

W czasie trzydniowej wizyty delegacja miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem nowoczesnej szkoły zawodowej prowadzonej przez Powiat Dingolfing-Landau oraz zobaczyć powstający internat. Była to doskonała okazja do wielu owocnych rozmów i wymiany doświadczeń. Delegacja odwiedziła także Sanktuarium Maryje w Altötting, Marktl am Inn – miejsce urodzenia papieża Benedykta oraz jedyny już działający na terenie powiatu browar Gräfleiche Arco-Valley Adldorf, który jest przykładem doskonale funkcjonującej firmy rodzinnej. 

Obchody jubileuszu partnerstwa były współfinansowane przez samorząd województwa w ramach projektu „Wzmacnianie współpracy z powiatem Dingolfing-Landau”.

W delegacji, obok starosty i wicestarosty powiatu łomżyńskiego, uczestniczyli samorządowcy z tego powiatu, w tym przedstawiciele gminy Śniadowo, a wśród nich wójt Rafał Pstrągowski. Gmina ta tworzy partnerstwo z niemiecką gminą Marklkofen, położoną na terenie powiatu Dingolfing-Landau.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: powiat łomżyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

23 czerwca 2024

Powrót na początek strony