25 lat powiatowego oddziału OSP w Zambrowie
– Powiat zambrowski ze względu na swoje strategiczne położenie komunikacyjne - ekspresowa S8 i kilka dróg krajowych - ma niezwykle ważną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego województwa. Cieszy, że tak dobrze działają tu powiatowe struktury OSP i poszczególne jednostki, które mają w swojej pieczy także rozległe tereny leśne i stykają się z problemami, jakie pojawiają się w nowoczesnym, wielkotowarowym rolnictwie – powiedział wicemarszałek Olbryś. – Samorząd województwa w tej kadencji skierował znacznie większe niż wcześniej wsparcie do strażaków. To ponad 30 milionów złotych w różnych formach i programach. Chcielibyśmy teraz przede wszystkim wzmocnić atrakcyjność strażackiej służby wśród młodych ludzi. Może nowości technologiczne w postaci dronów, kamer termowizyjnych czy urządzeń do przesyłania będą zachętą do wstępowania do młodzieżowych drużyn pożarniczych – dodał Marek Olbryś i podkreślił wieloletnią znakomitą współpracę z prezesem powiatowym OSP Markiem Adamem Komorowski, senatorem RP, a w przeszłości radnym sejmiku województwa.
25 lat to "epoka w OSP"
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza w intencji strażaków w kościele parafii św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. W homilii ks. Jarosław Świderek, duszpasterz strażaków diecezji łomżyńskiej, mówił o powołaniu, które jest niezbędnym warunkiem, aby realizować służbę na rzecz drugiego człowieka.
Głównym bohaterem strażackiego świętowania w Zambrowie był prezes i senator Marek Adam Komorowski, który kieruje powiatowymi strukturami OSP od ich utworzenia 25 lat temu.
– W demografii to jedno pokolenie, w straży - to epoka, może nawet dwie. Wystarczy sobie przypomnieć jakimi pojazdami wtedy dysponowały jednostki OSP, a jak to wygląda teraz. To także pozostałe elementy technicznego wyposażenia i ochrony osobistej, możliwości udzielania pomocy, wykształcenie i wyszkolenie druhów. Do zdarzeń jadą teraz zwykle trzy służby: straż, policja i pogotowie. To przecież już standard europejski. Decydujące znaczenie ma także współpraca z państwową strażą – mówił Marek Adam Komorowski.
Uhonorowanie zasłużonych druhów
Uczestnicy gali 25-lecia w spotkali się w sali Szkoły Muzycznej w Zambrowie. Nie zabrakło odznaczeń, podziękowań, gratulacji dla wszystkich, którzy tworzyli i tworzą system OSP w powiecie zambrowskim, a także hołdu dla tych, którzy już odeszli. Senator Marek Adam Komorowski przypomniał historię tworzenia powiatowego oddziału OSP, co wynikało z reformy administracyjnej. Był także adresatem licznych gratulacji i podziękowań. Otrzymał m. in. mazowieckie odznaczenie i okazały pamiątkowy topór. Uhonorowanych zostało także kilkudziesięciu innych strażaków, a przyjaciele i sojusznicy zambrowskich "rycerzy świętego Floriana" (w tym wicemarszałek Marek Olbryś) otrzymali pamiątkowe medale.
– Jesteśmy prężną jednostką, mamy około 50 wyjazdów rocznie. Mniej jest pożarów, chociaż teraz przy tych upałach i suszy, zagrożenie wzrosło. Jedziemy na pomoc w każdej sytuacji. Pomagaliśmy nawet bocianom, które wypadły z gniazda. Ja jestem strażakiem z zamiłowania, lubię to i dobrze się wśród ludzi czuję - mówił jeden z wyróżnionych, Jacek Przychodzeń, prezes OSP Zbrzeźnica.
Życzenia i gratulacje przekazali strażakom z Zambrowa przedstawiciele straży państwowej: listownie komendant główny Andrzej Bartkowiak, a osobiście zastępca komendanta wojewódzkiego Adam Frankowski i komendant powiatowy Andrzej Kalinowski, a także szef wojewódzkich struktur OSP Andrzej Koc, leśnicy, przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządowcy.
Według informacji prezesa Marka Adama Komorowskiego, Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie zambrowskim to obecnie 30 jednostek, w tym 28 gotowych do działań ratowniczych. Do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego należy osiem OSP (w tym sześć wzdłuż trasy S8). To także blisko 1300 druhów, w tym 132 w drużynach młodzieżowych. Mają do dyspozycji m. in. dwa ratowniczo - gaśnicze samochody ciężkie, 22 średnie i dziewięć lekkich. W strukturach straży jest także orkiestra, zespół artystyczny i dwa zespoły sportowe.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa