Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Powiat augustowski świętował 25-lecie powstania

29 stycznia 2024

Była to okazja do prezentacji zadań i przedsięwzięć zrealizowanych w ciągu tych lat oraz wręczenia medali okolicznościowych. W wydarzeniu, które odbyło się w poniedziałek, 29 stycznia w Augustowskim Centrum Edukacyjnym uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Srebrny jubileusz

Wiesława Burnos, która życzyła dalszych sukcesów i rozwoju powiatowi, wręczyła na ręce Jarosława Szlaszyńskiego, starosty augustowskiego pamiątkowy grawerton.

– Życzę wszystkim włodarzom i mieszkańcom nieustającego rozwoju, pomyślności oraz dalszych sukcesów w budowaniu wspólnoty lokalnej. Niech kolejne lata przynoszą coraz większe osiągnięcia oraz niezapomniane chwile pełne wzajemnej życzliwości i współpracy. Gratulacje z okazji tej ważnej rocznicy – powiedziała.

Wydarzenie było okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Wśród wyróżnionych znalazła się także Wiesława Burnos.

Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski powitał wszystkich zgromadzonych i podziękował wszystkim, którzy przysłużyli się rozwojowi powiatu.

– Szanowni Państwo, z dumą obchodzimy 25-lecie naszego powiatu. Dziękuję za wasze zaangażowanie i współtworzenie naszej społeczności. Niech ta rocznica będzie impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów – mówił.

Lokalne sprawy

Samorząd w powiecie augustowskim skupia się na zapewnieniu mieszkańcom odpowiednich usług i infrastruktury, zarządzaniu zasobami oraz rozwijaniu społeczności lokalnej. Angażuje się również w promowanie lokalnej kultury, historii i tradycji oraz wspiera inicjatywy społeczne i edukacyjne. O tych zagadnieniach m.in. mówiła Małgorzata Mikos, sekretarz powiatu augustowskiego.

Na przestrzeni ćwierćwiecza istnienia powiatu wartość inwestycji drogowych wyniosła prawie 253 mln zł, za które zbudowano i zmodernizowano prawie 300 km dróg oraz 15 mostów. Na zadania drogowe najwięcej pieniędzy przeznaczono w VI kadencji – ponad 121 mln zł.

Na inwestycje w oświacie przeznaczono ponad 37,6 mln zł. Powiat cyklicznie przyznaje stypendia za wyniki w nauce i sporcie, a także nagrody dla 10 najlepszych uczniów oraz stypendia branżowe.

W 2021 r. rada powiatu przyjęła także lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz wyrównania szans edukacyjnych. W okresie 25 lat na zadania w zakresie opieki społecznej i pomocy rodzinie powiat przeznaczył ponad 158,6 mln zł.

W VI kadencji po raz pierwszy w historii powiatu wysokość budżetu zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków przekroczyła poziom 100 mln zł.

Małgorzata Mikos przedstawiła również ważne dla Ziemi Augustowskiej wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.

Spotkanie zakończył występ artystyczny w wykonaniu Teatru Res Humanae z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie.

***

Powiat augustowski to jednostka administracyjna położona w województwie podlaskim. Jego stolicą jest Augustów, popularne turystyczne miasto nad jeziorem Necko. Powiat ten charakteryzuje się pięknymi terenami przyrodniczymi, licznie występującymi jeziorami oraz lasami. To również miejsce bogate w zabytki historyczne, takie jak pałace czy cerkwie, które przyciągają wielu turystów. W powiecie augustowskim znajduje się także fragment Puszczy Augustowskiej, która jest obszarem chronionym i stanowi doskonałą przestrzeń do wypoczynku na łonie natury.

Paulina Dulewicz
red.: Paulina Tołcz
fot.: Krzysztof Duszyński

Publikujący: Paulina Dulewicz

29 stycznia 2024

Powrót na początek strony